Plánovaného přesunu amerických jednotek Českem na cvičení do Maďarska se v září zúčastní asi 100 strojů a několik set vojáků. V Česku stráví jednu noc. Ve čtvrtek to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Zdůraznil, že podrobnosti přesunu včetně počtu vojáků se teprve domlouvají. Podobný konvoj Českem projel na jaře za značného zájmu veřejnosti.

Stropnický průjezd amerického konvoje označil za "velice pravděpodobný".

"Rád bych zdůraznil jako nadpis, že to je věc, o které se jedná, je to věc, která je živá, nemá definitivní podobu," poznamenal ministr.

V konvoji, který byl pojmenován Dunajská jízda, se mají přesouvat američtí vojáci z Německa do Maďarska přes Česko a Slovensko. "Ta čísla jsou zatím pohyblivá. Je pravděpodobné, že to může být kolem stovky kusů techniky, několik set vojáků. Nedokážeme to teď ještě specifikovat," řekl Stropnický.

Zdůraznil, že američtí vojáci v Česku budou méně než 48 hodin. Jejich průjezd tak může schválit pouze vláda. Američané tu přespí nejspíš pouze jednou, a to ve Vyškově.

Českem podobný americký konvoj projel na přelomu března a dubna. Vzbudil tehdy značný zájem veřejnosti.

Zprvu se ozývaly především kritické hlasy lidí z okruhu spolků sympatizujících s Ruskem, při samotném průjezdu ale americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců.

Související