V příštím volebním období by mohl být státní rozpočet vyrovnaný, řekl v rozhovoru pro Radiožurnál premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podmínkou je podle něj růst ekonomiky a také zvýšení daní velkých firem. "Bez zvýšení příjmové základny se rozpočet vyrovnat nepodaří," řekl Sobotka. Zvyšování firemních daní zatím ale odmítá hnutí ANO.

Vyrovnaný rozpočet podle Sobotky není nereálná představa. Připomněl, že ho má například Německo. "Němci ale mají 30procentní daň z příjmu právnických osob, my máme 19 procent," doplnil.

Podle plánů ministerstva financí má schodek rozpočtu postupně klesat. Loni skončil státní rozpočet schodkem 77,8 miliardy korun, na celý letošní rok je schválen schodek 100 miliard korun. Na příští rok ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhuje 70 miliard korun, v roce 2017 deficit 60 miliard. Podle Sobotky by ale za dva roky mohl schodek klesnout až na 50 miliard.

Vláda podle něj sází na opatření proti daňovým únikům. Ta prý už příští rok přispějí k lepšímu výběru zejména daně z přidané hodnoty – k vyrovnanému rozpočtu je ale nutná rostoucí ekonomika.

Související