Zhruba 50 až 60 běženců se ve čtvrtek pokusilo utéct ze zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem. Podařilo se jim poškodit dvě branky, mimo pozemek se ale nedostali. V pátek je zde stále v pohotovosti policejní zásahová jednotka.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové běženci chtějí, aby byli vyslechnuti, a na pátek je tam s nimi naplánovaná diskuse. V zařízení je nyní umístěno asi 380 uprchlíků, dalších zhruba 120 je provizorně v Zastávce u Brna.

"V noci se nic nestalo, ani teď ráno. Je tam klid, v pohotovosti je zásahová jednotka. Včera tam bylo domluveno, že dnes s nimi bude nějak diskutováno. Chtějí, aby je někdo vyslechl a vysvětlil, proč tam jsou tak dlouho, a nějakým způsobem s nimi diskutoval," řekla v pátek mluvčí Rendlová.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle Kateřiny Rendlové se běženci ve čtvrtek vzbouřili proti svému zajištění v táboře v prostoru pro vycházky. "Dožadovali se propuštění na svobodu. Vytrhli dvě branky, ale nepodařilo se jim poškodit oplocení areálu, takže nedošlo k žádnému útěku žádného z cizinců," řekla. Než přijely policejní posily z Prahy, situace už byla vyřešená.

Různé formy protestů jsou podle Rendlové v těchto zařízeních časté. Běženci například drží hladovky nebo se snaží sebepoškozovat, protože v táboře nechtějí být a nechtějí být eskortováni zpět do země, ze které uprchli.

Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem má kapacitu 270 lůžek. Slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění. Vzniklo počátkem 90. let v objektech, které předtím používala sovětská armáda.

Vláda v polovině července rozhodla, že kapacita střediska bude kvůli současné uprchlické krizi navýšena. Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra už dříve řekla, že do konce roku 2016 by v něm mělo být přibližně 400 míst.

Zařízení tohoto typu je v ČR pouze jedno. Protože nestačily kapacity, asi před dvěma týdny se provizorně otevřelo ještě zařízení v Zastávce u Brna. Všechna ostatní zařízení v ČR jsou určena pro žadatele pro azyl, kde je jiný režim. Tyto žadatele o azyl nestřeží policisté a mohou ze zařízení volně odcházet.

Související