Na dálnici D5 na Tachovsku zadržela ve čtvrtek policie kamion s několika desítkami běženců. Maďarský řidič převážel v nákladním prostoru auta 76 lidí, z toho 23 dětí. Policie zjišťuje jejich totožnost a státní příslušnost. Zřejmě jsou to občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie, řekla policejní mluvčí Martina Kohoutová. Dalších devět Syřanů policie zadržela v Mikulově na Břeclavsku v autobusu, který mířil z Rakouska do Německa.

"Pět mužů a čtyři ženy neměli žádné povolení ke vstupu a k pobytu na území Česka," řekla jihomoravská policejní mluvčí Petra Ledabylová.

V polovině června česká policie kvůli nynější migraci uprchlíků z Asie a Afriky do Evropy zesílila kontroly a odhalených migrantů stále přibývá. Mezi zadrženými jsou zejména občané Sýrie, následují Iráčané a Afghánci. Většina lidí se do ČR dostává z Řecka přes Maďarsko a Rakousko a téměř všichni uvádějí jako svůj cíl Německo.

Cizinci, které našla policie v kamionu na D5, jsou bez dokladů a policie zajišťuje tlumočníky, aby je mohla po zahájení správního řízení vyslechnout. Poté je umístí do záchytného zařízení s volnou kapacitou. Řidiče a jeho spolujezdce policisté zadrželi pro podezření z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Jakmile je obviní, budou zvažovat návrh na jejich vzetí do vazby, uvedla Kohoutová.

Nákladní auto kontrolovaly v pátek dopoledne hlídky cizinecké policie. Když policisté zjistili, že převáží lidi, odvezli ho do areálu dálniční policie v Ostrově u Stříbra. Odtud zadržené pasažéry převezly autobusy po skupinách na cizineckou policii v Plzni.

"Nyní probíhají úkony trestního řízení, rovněž budeme zahajovat správní řízení. Na případu intenzivně pracujeme. Vzhledem k těmto skutečnostem budou další informace až v pondělí 3. srpna," dodala mluvčí.

Policie zatím neuvedla, do kterého záchytného zařízení budou cizinci z D5 převezeni. Běžence zadržené v Mikulově dočasně umístí do zařízení v Bělé-Jezové. Ještě předtím je policisté ale vyslechnou a budou zjišťovat, zda někde požádali o azyl. Následovat bude řízení, ve kterém je Česko vyhostí do země, kde požádali o azyl, nebo kde pobývali, pokud žádost o azyl nikde nepodali.

Ze zařízení v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku se ve čtvrtek pokusilo uprchnout asi 50 až 60 běženců, v pohotovosti je tam stále policejní zásahová jednotka.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové běženci chtějí, aby byli vyslechnuti a na dnešek je tam s nimi naplánovaná diskuse. V zařízení je nyní asi 380 uprchlíků, dalších zhruba 120 je v Zastávce u Brna.

Běženci se ve čtvrtek vzbouřili. V táboře v Bělé v prostoru pro vycházky vytrhli dvě branky, ale nepodařilo se jim poškodit oplocení areálu a nikdo neutekl.

Ve srovnání s loňskem běženců výrazně přibylo.

V první polovině minulého roku odhalili policisté na území České republiky 2028 nelegálních migrantů, kdežto za stejné období letos již 3018. Nárůst tak činí zhruba 49 procent.

Od poloviny června, kdy začala platit zvýšená bezpečnostní opatření, čeští policisté zajistili 707 běženců.

"Nejvíce zajištěných cizinců v počtu 296 evidujeme na jižní Moravě, konkrétně v Brně nebo v Břeclavi. Následně 151 běženců v Praze, 80 pak v Ústí nad Labem, v Pardubicích 68 a dalších 65 nelegálních migrantů zajistila středočeská cizinecká policie," řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Nejčastěji utíkají Syřané

Ze zmíněných sedmi stovek běženců z poslední doby tvoří podle mluvčí policie více než polovinu Syřané, kterých bylo 375. Druhou nejpočetnější skupinou byli Afghánci, kterých policisté zadrželi 123, třetí byli občané Iráku a čtvrtí Pákistánci.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už dříve uvedl, že vnitro očekává, že v příštím roce přijde do Česka 5000 až 7000 nelegálních migrantů. Letos jich má být kolem 3500.

V polovině července vláda schválila otevření záchytných zařízení v Balkové na Plzeňsku a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Rozšíří také kapacity v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos podle odhadů dorazilo do Evropy 150 tisíc migrantů, většina z nich do Itálie a Řecka.

Ve Středozemním moři pak od letošního ledna přišlo o život 1900 uprchlíků, což je dvojnásobné množství než za stejné období v loňském roce.

Drtivá většina běženců se na náročnou a nebezpečnou cestu vydala podle OSN kvůli válce, násilnostem a útlaku ve vlasti. Velká část běženců pochází ze Sýrie, dlouhodobě sužované válkou.