O víkendu hrozí na německých a rakouských dálnicích velké zácpy. Nápor způsobí začátek letních prázdnin v Bavorsku a Bádensko-Württembersku. Na silnice by tak mělo podle odhadů odborníků vyjet až 16,5 milionu lidí. Dopravu také zesílí řidiči z Nizozemska a ze Skandinávie, kde se naopak letní prázdniny blíží ke konci.

"Doporučení pro ty, kteří chtějí o nadcházejícím víkendu někam jet: Zůstaňte doma, pokud nemusíte nutně vyrazit na dovolenou," uvedl největší německý autoklub ADAC. Od pátečních dvou hodin odpoledne se podle autoklubu dá očekávat na většině německých dálnic velmi hustý provoz, který vydrží až do nedělního večera.

Českým řidičům by mohly cestu zkomplikovat zácpy na dálnici A9 spojující Berlín s Mnichovem, na dálnici A6 od českých hranic přes Norimberk do Mannheimu, na dálnici A3 z Pasova přes Norimberk do Frankfurtu nad Mohanem nebo na dálnici A4 z Drážďan do Erfurtu. Hustý provoz však bude i na dálničním obchvatu Mnichova a na hlavních tazích z bavorské metropole do Rakouska a k Bodamskému jezeru nebo na dálnicích ve směru k Severnímu a Baltskému moři.

Kolony se očekávají také na rakouských dálnicích, a to především ve směru na jih, upozorňuje rakouský autoklub ÖAMTC. Motoristé se musí připravit na zácpy na dálničním uzlu u Salcburku i na navazujících dálnicích podél Innu na západ a přes Taurské Alpy na jih. Kolony se budou podle ÖAMTC tvořit také před dálničním tunelem z Villachu do Slovinska nebo na dálnici přes Brennerský průsmyk do Itálie.

Hodiny čekání v koloně

Vypjatá situace byla na řadě evropských tahů již minulý víkend, kdy se směrem do Chorvatska tvořily několikakilometrové kolony a doba čekání se vyhoupla až na sedm hodin. Tento víkend mají být kolony ještě delší. "Hodně lidí si teď nebo příští víkend bere volno. Letos se to potkalo s přelomem prázdnin, prvního je sobota, plus jsou vyhlášeny celozávodové dovolené a navíc se vrací Holanďané domů, protože jim končí prázdniny,“ vysvětluje mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

Zvýšený počet dovolených v příštím týdnu dokumentují i údaje chorvatských hotelů. Celkové kapacity jsou naplněny z 98 %, což v praxi znamená, že z 32 tisíc volných kapacit zůstává volných jen něco málo přes 350 pokojů. "Absolutně tedy nedoporučujeme jezdit tzv. na blind," dodává Vomáčka.

Kromě husté dopravy se řidiči musí také připravit na různá dopravní omezení, která si vyžádají údržbářské práce. V České republice to především bude oprava dálnice D2, která začne již tuto sobotu. Jedná se o první 4 km dálnice, tedy části, kde je intenzita provozu velmi vysoká. Zároveň je také připraven start opravy tří úseků dálnice D1 mezi Brnem a Vyškovem. V pondělí se tam začne opravovat celkem 15 km dálnice.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Komplikace ale nehlásí jen čeští silničáři. Kvůli uzavírání různých jízdních pruhů a provizornímu dopravnímu značení mohou nastat problémy v Rakousku na průtahu Vídní.

Zpoždění by řidiče také nemělo překvapit na rakouské dálnici A2 z Vídně do Gratzu a pak dále na jih do Mariboru. Problematický také bude průjezd po mostě na Brennerské dálnici A13 u Salzburgu. Most se opravuje a silničáři ho kvůli tomu ve všedních dnech od 20:00 do 5:00 hodin úplně zavírají.

Kdo by se chtěl kolonám vyhnout celkově, měl by zvolit trasu přes Maďarsko, kde se neočekává takový nápor. Lidé by také neměli zapomínat na několik věcí. "Předně by měli mít natankováno alespoň více než polovinu nádrže, ne třeba čtvrtku, protože v zahraničí jsou benzínky daleko od sebe, není to 20, ale třeba 60 kilometrů, pak mít dostatek tekutin a zásoby pro děti, aby nestrádaly kolem jídla,“ dodává Vomáčka.

Související