Vlivný člen pražské ČSSD Karel Březina odmítá informace týdeníku Respekt, podle kterých soudce Ondřej Havlín před čtyřmi lety Březinu účelově zprostil obžaloby. Březina tvrzení označil za spekulace. "Nikdy jsem nikomu nenabídl peníze ani jakýkoli post ani jinou věc," uvedl.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka v SMS zprávě napsal, že Březinu pozve na nejbližší jednání stranického grémia, aby svůj postoj k záležitosti objasnil.

"Není mi známo, že by byl v této věci trestně stíhán," uvedl Sobotka a připomněl, že Březina výše uvedené obvinění odmítl.

Někdejší náměstek primátora Březina údajně Havlínovi za zprošťující rozsudek slíbil místo v diplomacii. Týdeníku Respekt to řekl kladenský soudce Petr Sedlařík. Odkázal přitom na odposlechy, které jsou součástí jiné kauzy, za níž Sedlařík tento týden poslal Havlína nepravomocně na 6,5 roku do vězení.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Velmi důrazně se ohrazuji proti tvrzením a spekulacím uvedeným v článku časopisu Respekt," napsal Březina. "Zásadně odmítám tvrzení, že jsem jakýmkoli způsobem ovlivnil rozhodnutí obvodního soudu, což má vycházet z odposlechů jiných osob," doplnil. Připomněl, že proti zprošťujícímu rozsudku se odvolal státní zástupce a městský soud odvolání zamítl. "O mém zproštění tak soud rozhodl pravomocně," napsal.

Březinovi před čtyřmi lety hrozily až dva roky vězení za to, že zatajil své angažmá ve dvou zkrachovalých firmách a nechal se pak zvolit do dozorčí rady další společnosti, což se podle zákona nesmí. Havlín ho tehdy obžaloby během pár stání zprostil.

Prostorový odposlech Havlína podle Respektu zachytil, jak v rozhovoru se svým známým o Březinově kauze hovoří. Havlín se pak údajně s Březinou domluvil, že ho zprostí viny na základě toho, že uvěřil pochybnému právnímu posudku, a jednal tím pádem neúmyslně. Březina mu prý za zprošťující rozsudek nabízel peníze, ale ty soudce nechtěl. Požadoval pomoc s územním plánem v Praze a místo v diplomacii. Havlín naposledy působil jako velvyslanec v Bulharsku.

Týdeník Respekt o Karlu Březinovi informoval jako o poradci premiéra. To však Úřad vlády později odmítl. "Karel Březina není a nikdy nebyl zaměstnancem ani spolupracovníkem Odboru poradců a poradkyň předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Od 29. ledna 2014 až do současnosti nebyl a není s Úřadem vlády ČR v žádném pracovně právním vztahu," uvedl mluvčí Martin Ayrer.

Související