Američtí diplomaté přiměli úředníky tvořící každoroční zprávu o pašování lidí ve světě zkreslit situaci na Kubě a ve více než desítce dalších států v jejich prospěch. Uvedla to v úterý agentura Reuters na základě informací více než desítky zdrojů. Toto odhalení vyvolalo kritiku na adresu Bílého domu, který se podle některých politiků z obou amerických stran pokouší manipulovat fakty ve snaze zlepšit vztahy se zeměmi, jako je Kuba.

Rozdělení států podle přístupu k nelegálnímu obchodování s lidmi provádějí Spojené státy od roku 2003 a rozhoduje o něm specializovaný úřad spadající pod ministerstvo zahraničí. Podle agentury Reuters však letos vyvíjeli významní diplomaté na úředníky enormní tlak a docílili toho, že více než desítka zemí dostala ve zprávě zveřejněné koncem července lepší hodnocení, než zamýšlel úřad.

Vedle komunistické Kuby, s níž před půl rokem prezident Barack Obama zahájil historické sbližování a vyzval ke zrušení hospodářského embarga, se to prý týká například Číny, Indie, Mexika, Malajsie či Uzbekistánu.

Senátoři vyzývají kongres k prošetření

Demokratický senátor Bob Menendez označil tento postup za "alarmující a nepřípustný" a vyzval Kongres k prošetření, zda k tomuto ovlivnění skutečně došlo a proč. Jeho kolega ze senátního zahraničního výboru a republikánský prezidentský kandidát Marco Rubio to označil za "nebezpečný precedent".

"Je ostuda, že prezident Obama připustil, aby parta politických pomocníků změnila vládní zprávu o obchodování s lidmi ve prospěch dlouholetých hříšníků, jako je Kuba nebo Malajsie," prohlásil podle agentury Reuters senátor, který patří k hlavním odpůrcům zrušení kubánského embarga, jež podobně jako řada dalších kongresmanů podmiňuje uskutečněním podstatných demokratických změn na ostrově.

Kvůli zprávě si zahraniční výbor Senátu na tento čtvrtek předvolal náměstkyni ministra zahraničí Sarah Sewallovou, která má dohled nad jejím vznikem na starosti. Analytici zmíněného úřadu se podle Reuters s diplomaty neshodli na hodnocení celkem 17 zemí.

Ministerstvo ve zprávě rozdělilo státy do tří skupin: zatímco země v první skupině splňují základní standardy amerického a mezinárodního práva, druhé o dosažení této úrovně alespoň usilují. Ve třetí skupině jsou státy, které těmto požadavkům neodpovídají a ani se o to nesnaží. Kuba, Malajsie či Uzbekistán byly po dlouhé době přeřazeny ze třetí do druhé skupiny.