Do všech městských obvodů Plzně kromě Lhoty, Malesic a Radčic, které jsou připojené vysokokapacitním bezdrátových radiovým signálem, již vedou nové optické podzemní kabely. Na rozdíl od kovového vedení používaného dříve pro pevné telefonní linky je přenos optickými kabely rychlejší, méně náchylný ke ztrátě signálu a odolnější proti rušení.

Předloni a loni získalo město na infrastrukturu dotaci. Loni tak šlo do rozšíření sítě téměř 30 milionů korun na aktivní prvky sítě i na pasivní část, tedy kabely. „Připojily se tak všechny městské úřady. Na optice jsou všechny základní školy, rozšířili jsme síť na mateřské školky a využíváme ji i pro kamerové systémy a pro řízení semaforů,“ řekl ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora.

V porovnání s dalšími městy má Plzeň jednu z nejucelenějších sítí v zemi. „Délkou i pokrytím je na tom velmi dobře, protože jsme jedním z mála měst, které má centralizované IT (informační technologie) a naše síť má přes 130 kilometrů. Dokonce ji pronajímáme komerčním subjektům, takže na ní dokážeme vydělávat,“ uvedl. Například před rokem pronajalo město T-Mobilu část infrastruktury asi za 25 milionů korun.

Související