Ministerstvo vnitra v pátek otevře ve Vyšních Lhotách v Moravskoslezském kraji nový tábor pro uprchlíky, který bude mít kapacitu 220 míst. Rozšířena byla také kapacita zařízení v Bělé pod Bezdězem, kam se nově vejde 700 běženců.

Celkem bude v tuzemských záchytných táborech pro uprchlíky 1116 míst, řekl ve středu novinářům náměstek ministra Jiří Nováček.

Podle Nováčka se o otevření nového detenčního zařízení rozhodlo na začátku týdne poté, co se o víkendu naplnily kapacity těchto táborů, a musel se kvůli tomu sejít krizový štáb. "Po tomto víkendu se rozsvítila červená kontrolka, systém byl na limitu," uvedl Nováček.

Areál ve Vyšních Lhotách má rozlohu 75 tisíc metrů čtverečních a jako zařízení pro uprchlíky se využíval už dříve.

Objekt se pro ubytování uprchlíků přestal využívat na konci roku 2009. Podle Nováčka se tam ve čtvrtek uskuteční prohlídka pro veřejnost a v pátek tam přijedou první migranti.

Areál v Bělé na Mladoboleslavsku slouží k zadržení nelegálních migrantů, kteří většinou směřují do Německa. Většinou jde o Afghánce, Syřany a Iráčany.

V zařízení byly na začátku týdne postaveny stany a kontejnerové stanice, které umožnily zvýšení kapacity tohoto tábora. Ve stanech je podle Nováčka 94 míst, která jsou určena pro případný příjem většího počtu uprchlíků. Dalších 128 míst bude v kontejnerových přístavbách, jejichž výstavba začne příští týden v pondělí.

Poslední areál pro zajištění cizinců s kapacitou 196 míst je zatím v Zastávce u Brna. Ministerstvo plánuje převézt odtud uprchlíky do Vyšních Lhot a areál vyprázdnit, aby mohl sloužit jako přijímací středisko pro nové běžence.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Do konce roku by mělo být v záchytných zařízeních v Česku k dispozici 1400 míst. Zbývajících 300 míst bude připraveno v bývalé věznici Drahonice na Lounsku, která může být v případě potřeby připravena pro příjem uprchlíků během několika dní. Podle Nováčka se se zvyšováním kapacit počítá i v příštím roce, kdy bude připraveno zařízení v Balkové na severním Plzeňsku.

Související