Českobudějovická městská rada podala občanskoprávní žalobu na bývalého primátora Juraje Thomu a bývalé vedení města. Požaduje od nich uhrazení pokuty 1,3 milionu korun, které magistrátu uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za uzavření smlouvy na zajištění služeb výpočetní techniky z roku 2007 a podepsání dodatku ke kontraktu v roce 2010.

Rada o tom rozhodla na čtvrtečním mimořádném zasedání, řekla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Město při podpisu smlouvy z roku 2007 a následného dodatku z roku 2010 podle ÚOHS pochybilo. Úřad proto v roce 2012 udělil Českým Budějovicím pokutu. Proti tomu město podalo nejprve rozklad a poté i správní žalobu, o níž dosud není rozhodnuto.

Pokutu s neodkladným účinkem splacení magistrát před dvěma roky uhradil. V pondělí uplyne dvouletá promlčecí lhůta, v jejíž době mohla radnice podat občanskou žalobu na náhradu škody. Proto se rada dnes rozhodla, že pokutu budou soudně vymáhat po bývalém vedení.

Kauzu smlouvy k dodávce výpočetní techniky s firmou BitServis z roku 2010 řeší od loňského roku také českobudějovický soud. Podle obžaloby tehdejší primátor Thoma (Občané pro Budějovice) podepsal dodatek ke kontraktu za 37 milionů korun, aniž jej schválila rada.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dopustil se tak údajně zneužití pravomoci úřední osoby. Obžaloba tvrdí, že na základě znaleckých posudků mohlo město stejné služby pořídit za 28 milionů korun. Thoma by tak v případě prokázání viny způsobil radnici škodu 8,7 milionu korun.

České Budějovice mají teď provizorní vedení města. Na červnovém zasedání zastupitelé odvolali primátora Jiřího Svobodu (ANO) a následně se rozpadla i koalice ve složení ANO, Občané pro Budějovice, TOP 09 a KDU-ČSL. O složení nové radniční koalice strany a hnutí zatím stále jednají.

Související