Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) bude do rozpočtu svého resortu na příští rok žádat o více než miliardu korun navíc na řešení uprchlické krize. Uvedla to ve čtvrtek televize Nova. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce o žádosti diskutovat, není z ní ale nadšen, dodala televize. Vláda projedná návrh 20. srpna.

Například 159 milionů korun si podle Novy vyžádá roční provoz nově zřízených táborů. V Česku jsou střediska pro běžence v Bělé pod Bezdězem a Zastávce u Brna, ta ale už přestávají stačit.

Kapacita areálu v Bělé byla proto navýšena na 700 míst, spolu se 196 místy v Zastávce u Brna a nově otevřenými Vyšními Lhotami pro 220 lidí bude aktuálně v tuzemských záchytných táborech 1116 míst. Zařízení pro uprchlíky má vzniknout i z věznice Drahonice nedaleko obce Lubenec na Lounsku.

Televize uvedla, že Bělá pod Bezdězem bude stát navíc 30 milionů, Vyšní Lhoty a Drahonice téměř 28 milionů a další nové zařízení Balková 15 milionů korun. Zhruba 30 milionů bude třeba na mzdy a 25 milionů na investice. Na řešení problémů s uprchlíky se podílí i policisté a vnitro chce součinnost armády. Celková částka tak prý příští rok vyšplhá na 1,2 miliardy.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Je to problém Evropské unie, která by měla nějakým způsobem okamžitě zastavit tento nekontrolovaný příliv uprchlíků," řekl Nově Babiš.

Ministr financí chce podle televize o návrhu diskutovat. Nevadí mu prý peníze na zabezpečení hranic, nelíbí se mu ale financování táborů.

Související