Česko patří k 21 zemím světa, ve kterých se v uplynulém roce snížilo riziko teroristického útoku. Naopak se zvýšilo v osmi zemích. Uvedla to ve čtvrtek belgická agentura Belga s odvoláním na výsledek výročního přehledu terorismu a politického násilí, který vypracovala společnost Aon Belgium.

Vedle Česka se podle zprávy snížila teroristická hrozba také v Chorvatsku, Albánii, Egyptě, Bangladéši, na Barbadosu, Kubě, v Bhútánu, Brazílii, Kostarice, Hondurasu, na Fidži, Guyaně, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Mauritánii, Mongolsku, Maroku, Mozambiku a Panamě.

Je mezi nimi také Tunisko, ale zpráva se vypracovala před nedávnými atentáty v této arabské zemi, poznamenala ve čtvrtek společnost. V Tunisku je podle ní přesto bezpečněji, než bylo po pádu režimu bývalého prezidenta Zína Abidína bin Alího v roce 2011.

Riziko nějakého teroristického útoku se naopak od loňska zvýšilo v devíti západních zemích - Austrálii, Kanadě, Dánsku, Estonsku, Francii, Německu, Irsku, Belgii a Norsku.

Zvýšení tamních hrozeb je podle zprávy Aon Belgium důsledek většího vlivu radikální organizace Islámský stát a přívrženců teroristické sítě al-Káida a návazných islamistických skupin.

Ve světovém měřítku trpí terorismem stále nejvíce muslimský Irák. Země byly terčem 30 procent útoků, které se ve světě uskutečnily.

Související