V českých hotelech, penzionech a kempech se ve druhém čtvrtletí ubytovalo meziročně téměř o desetinu turistů více. Pozitivní trend tak trvá již pět čtvrtletí v řadě. Nejvíc přijelo tradičně Němců. Hostů v hromadných ubytovacích zařízeních bylo celkem 4,4 milionu, což bylo proti loňsku o 9,3 procenta více. Přibylo tuzemských i zahraničních turistů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Na začátku letní sezóny se počet domácích návštěvníků zvýšil meziročně o 10,4 procenta. Zahraničních hostů se ubytovalo v ČR o 8,4 procenta více. "Pokud se podobné tempo růstu udrží i ve druhé polovině roku, můžeme letos očekávat další rekord. Do ČR by mohlo přijet přes 8,5 milionu zahraničních turistů," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Podle státní agentury CzechTourism se do pozitivního vývoje příjezdů zahraničních turistů ze států platících eurem promítla i intervence ČNB, která oslabila korunu. Kromě toho se projevil i dopad velkých akcí jako mistrovství světa v hokeji či mistrovství Evropy ve fotbale do 21 let.

Nejvíce turistů z ciziny přijelo opět z Německa. Němci tvořili více než pětinu zahraniční klientely a v porovnání se stejným obdobím minulého roku se jejich počet zvýšil o 14,8 procenta. 

Druhou nejpočetnější skupinu zahraničních návštěvníků tvořili obyvatelé Spojených států amerických s meziročním zvýšením příjezdů o 15,1 procenta. Na třetím místě se umístilo Slovensko s nárůstem o 16,1 procenta.

Cizinci v ubytovacích zařízeních podle zemí v tisících

Komentář: Graf zobrazuje počet cizinců rozdělený dle národností. Údaje jsou za druhé čtvrtletí a pošty hostů v tisících. Nejvíce cizinců pocházelo z Německa. Zdroj dat: ČSÚ

Znovu se propadl počet příjezdů turistů z Ruska, ve druhém čtvrtletí oproti loňsku o 34,4 procenta. Rusové tak obsadili až pátou příčku, když je překonali i Poláci s nárůstem o 3,8 procenta. Naopak nejvýrazněji přibylo návštěvníků z Číny, a to o 46,9 procenta. Oproti prvnímu čtvrtletí tak Číňané předstihli v počtu ubytovaných i své sousedy z Jižní Koreje.

Nejvíce přibylo turistů v Královehradeckém kraji

Oproti loňsku také ve druhém čtvrtletí vzrostl počet přenocování turistů v Česku, a to o 7,8 procenta. Celkem turisté v tuzemských ubytovacích zařízeních strávili 11,5 milionu nocí. Výraznější byl opět růst u tuzemských hostů, který činil rovných deset procent. U zahraničních hostů přibylo přenocování o 6,1 procenta. Průměrná délka pobytu dosáhla 2,6 nocí, a to shodně u domácí i zahraniční klientely.

Hosté v hromadných ubytovacích zařízení v Česku (miliony)

Komentář: Křivka zobrazuje vývoj počtu hostů ubytovaných v penzionech, hotelech, kempech a dalších ubytovacích zařízeních v jednotlivých čtvrtletí. Počty hostů jsou v milionech. Zdroj dat: ČSÚ

Z jednotlivých kategorií ubytovacích zařízení se dařilo kempům, kterým stoupla návštěvnost o 10,5 procenta. Nejvíce hostů ale měly hotely - 3,3 milionu, kterým se meziročně zvýšila návštěvnost o 9,9 procenta. V penzionech se meziročně ubytovalo o 9,6 procenta lidí více. Počet přenocování se zvýšil v hotelích o 7,7 procenta, v penzionech o sedm a v ostatních ubytovacích zařízeních o 8,7 procenta.

Lázeňská zařízení navštívilo 193 000 hostů, o 0,7 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování se zvýšil také o 0,7 procenta, zejména díky domácí klientele. Počet lázeňských hostů z tuzemska se zvýšil o šest procent a počet přenocování o 13,6 procenta. Naopak počet příjezdů zahraničních hostů se meziročně snížil o 5,7 procenta a počet přenocování o 15,2.

Počet hostů i přenocování se oproti loňsku zvýšil ve všech regionech republiky. Nejvíce turistů přibylo v Královéhradeckém kraji, kde nárůst dosáhl 15,5 procenta a dařilo se také Plzeňskému a Zlínskému kraji se shodným růstem o 14,3 procenta. Nejnižší meziroční přírůstek - o 2,5 procenta - zaznamenal Jihomoravský kraj. Zvýšení počtu přenocování bylo nejvýraznější v Moravskoslezském kraji, kde dosáhlo 16,5 procenta. Nejnižší naopak bylo v Karlovarském kraji, kde činilo jen 0,4 procenta.