Na většině měřicích stanic ve čtvrtek padly teplotní rekordy. Ve tři hodiny odpoledne naměřili meteorologové na pěti místech ČR přes 38 stupňů. Nejtepleji bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde se teplota vyšplhala na 39,3 stupně. Jednalo se o zatím nejteplejší den roku 2015, absolutní teplotní rekord ale nakonec nepadl.

Výstraha před extrémně vysokými teplotami platí od pátečních 13:00 do sobotních 20:00 pro Prahu a Středočeský, Plzeňský, Pardubický a Královéhradecký kraj a od sobotních 13:00 také pro Ústecký kraj.

V těchto regionech vystoupá podle meteorologů rtuť místy nad 37 stupňů. Pro zbytek republiky platí po stejnou dobu výstraha před velmi vysokými teplotami, které místy překročí 34 stupňů.

"V neděli i dalších dnech příštího týdne se budou vyskytovat na našem území i nadále velmi vysoké teploty vzduchu. V sobotu se mohou v Čechách, zejména na západě, vyskytnout i silnější bouřky," doplnili pracovníci ústavu.

Ve čtvrtek ošetřila pražská záchranka 15 kolapsů z horka, což je nejvíc za celý týden. V pátek během dopoledne bylo osm kolapsů, řekla mluvčí zdravotnické záchranky Jiřina Ernestová. V Nemocnici Na Bulovce stouply počty pacientů dovezených s kolapsem o 50 procent, je jich podle mluvčího Martina Šalka každý den zhruba 20. Celkové počty výjezdů záchranky se ale podle Ernestové drží v normě.

Pražští záchranáři také v pátek zasahovali u několika případů otravy oxidem uhelnatým, jeden byl smrtelný. Důrazně proto varují, že v extrémních vedrech riziko těchto otrav stoupá, protože se zhoršuje odtah komínem a spaliny se vracejí do místnosti.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Centrem Prahy v době největšího horka každý den jezdí 18 kropicích vozů, které zchlazují ulice vodou. Do cisterny se vejde až 10 tisíc litrů vody. Každý z vozů přitom projede městem denně zhruba čtyřikrát, řekl v pátek mluvčí Pražských služeb Patrik Mana.

Na některých místech Přerovska platí omezení při používání vody

Některé obce se kromě požárů potýkají také s výrazným nedostatkem vody. Na některých místech Přerovska vyhlásily radnice kvůli dlouhodobému suchu omezení používání vody z veřejných vodovodů nebo z vodních toků.

Dotklo se to například obyvatel části Lipníku nad Bečvou v Podhoří, kteří nesmějí z veřejného vodovodu napouštět bazény. Kvůli suchu vyhlásila také radnice v Hranicích zákaz čerpání vody z Bečvy a přítoků.

Královéhradecká radnice zakázala odběry povrchových vod z vodních toků a nádrží a odběry podzemních vod ze studní a vrtů. Omezení platí až do odvolání pro celé území Hradecka, tedy i pro dalších 80 obcí v okolí.

Obdobná opatření už v souvislosti se současným počasí vyhlásila i další města v hradeckém kraji. Na mnoha místech Vysočiny klesly průtoky v řekách kvůli dlouhotrvajícímu suchu a vysokým teplotám na minimální stav. V menších vodních tocích voda není.

Práci přidělává počasí také hasičům. V minulých dnech hořely lesy na Sokolovsku a Rakovnicku, v pátek k nim přibyl les u Dobřínova na Rokycansku.

 V odpoledních hodinách vypukl požár poblíž obce Světice u Prahy, na místě zasahuje podle prvotních informací asi 15 jednotek hasičů. Vzplály i průmyslové haly v Čeperce na Pardubicku a v Brně.

Vedra a silné sluneční záření stojí také za přibýváním přízemního ozonu, ve čtyřech krajích je vyhlášena smogová situace.

Kvůli vedrům v některých místech preventivně zpomalují vlaky, vysoké teploty by mohly zdeformovat koleje. Objevují se i závady na klimatizaci souprav. Výraznější problémy na železnici ale zatím současná krutá horka nepůsobí.

Související