Prezident Miloš Zeman letos na Rhodos na konferenci pořádanou šéfem ruských železnic Vladimirem Jakuninem nepojede, píšou tabletový týdeník Dotyk a web iDnes.cz. Bývalý prezident Václav Klaus tam podle iDnes.cz vystoupit plánuje.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na konferenci Dialog civilizací, kterou organizuje ruský oligarcha Jakunin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina, Miloš Zeman vystoupil koncem loňského září. Ve svém projevu mimo jiné přirovnal válku na Ukrajině ke chřipce. Vyslovil se také proti sankcím, které EU a další západní státy přijaly proti Rusku. Jakunin je na americkém sankčním seznamu.

Opoziční TOP 09 tehdy uvedla, že Zeman svým vystoupením zostudil Českou republiku. "Myslím si, že některé jeho výroky, které na ostrově Rhodos pronesl, nezapadají do koncepce naší zahraniční politiky," uvedl tehdy premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Dotyk a iDnes.cz uvedly, že pozvání letos dostali Zeman i Klaus. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že tentokrát se český prezident akce nezúčastní. "Důvod je jednoduchý - pan prezident se této konference zúčastnil již v loňském roce," cituje Ovčáčka Dotyk.

Exprezident Václav Klaus tam naopak pojede. "Na konferenci vystoupit plánuje," řekl iDnes.cz Klausův spolupracovník Petr Macinka.

Související