Předsedou nejmenší parlamentní strany Úsvit - Národní koalice se stal válečný veterán Miroslav Lidinský. Na volební konferenci v Praze mu v sobotu dala hlas většina delegátů strany.

Úsvit - národní koalice.

Bývalá strana Tomia Okamury zároveň změnila název a logo, které představuje hlavu lva s korunou. Strana v sobotu volí také své místopředsedy. Změnami se chce odstřihnout od sporů, které ji v minulosti provázely a vyústily v odchod zakladatele Okamury. Úsvit v Poslanecké sněmovně zastupuje devět poslanců.

Na předsedu strana nominovala šest kandidátů. Předseda poslaneckého klubu Marek Černoch se ale stejně jako dva další nominandi v kandidátském projevu nominace vzdal. Černoch byl později zvolen místopředsedou strany. V hlasování o novém vedení rozhoduje 58 delegátů. Nejmenší parlamentní strana má momentálně 155 členů.

Kandidáti v projevech k delegátům nejčastěji zmiňovali otázky bezpečnosti a problematiku imigrantů. Lidinský zdůraznil, že by Česká republika měla být schopna chránit svou kulturu a národní identitu. 

"Pokud máme obstát, musíme být schopni naše hranice chránit před imigranty," uvedl. Úsvit podle něj kvůli tomu bude "tlačit na vládu". "Navíc musíme nastartovat široké občanské vzepětí," doplnil.

Prvním místopředsedou je opět Černoch

Šéf poslaneckého klubu a nejviditelnější postava strany Úsvit - Národní koalice Marek Černoch obhájil post prvního místopředsedy. Černoch neměl protikandidáta, oba se totiž kandidatury vzdali v jeho prospěch. Delegáti volební konference pak dali Černochovi jednoznačnou podporu.

Dalšími místopředsedy se stali Karel Fiedler, Olga Havlová, Jana Hnyková, Martin Lank a Jan Zilvar.  V čele strany se zhruba 155 členy stane dohromady 15 lidí. Kromě Černocha a předsedy Lidinského stranu povede i osm členů předsednictva.

Spory uvnitř nejmenší parlamentní strany vyústily před několika měsíci v odchod části členů včetně zakladatele. Okamura stranu opustil v únoru letošního roku po vzpouře části členů. Společně s dalším bývalým členem Úsvitu Radimem Fialou založil vlastní stranu Svoboda a přímá demokracie.

Související