"Neschopnost náměstka Stropnického vyřešit problém s pozastavenými stavebními předpisy začala vážně ohrožovat zájmy Prahy a hrozí nám odejmutí práva vydávat si samostatně pražské stavební předpisy," uvedla Krnáčová. "V takové situaci už není nadále možné přihlížet experimentům pana Stropnického a musela jsem zasáhnout," doplnila.

"Věřím, že Trojkoalice můj krok pochopí," dodala později Krnáčová. Předpisy by podle ní měly být dokončeny do konce roku. Detaily předpisů na dotaz novinářů komentovat nedokázala s odkazem na to, že je připravoval její sekretariát. Ten se předpisy začal zabývat podle primátorky zhruba v polovině letošního června, naplno pak v červenci.

Krnáčová prý několikrát upozorňovala, že Stropnický nepostupuje správně. "Dlouho jsem Stropnického hájila a zastávala se ho, mohl mít dobré úmysly, měl těžký úkol, ale postup, který zvolil, nevedl ke zdárnému konci," uvedla.

Stropnický výtky primátorky odmítl. Podle něj "faktická koalice ANO a ČSSD" schválila akorát "pokoutně spíchnutý návrh". "Dnešní výroky primátorky Adriany Krnáčová na mou adresu v souvislosti s pražskými stavebními předpisy jsou účelové a zcela lživé. Postupoval jsem zcela v souladu s jednomyslně přijatými usneseními Rady hlavního města Prahy," dodal Stropnický.

Zda bude Krnáčové sekretariát řešit namísto Stropnického rovněž přípravu nového územního metropolitního plánu, není jasné a bude prý záležet na dohodě koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice.

Návrh předpisů nyní rozešle vedení města jednotlivým radnicím k připomínkování. Přijaté a schválené by měly být podle Krnáčové do konce letošního roku. "V rámci připomínkového řízení neočekávám žádné komplikace," řekla primátorka.

Trojkoalice chce seznam, který zhodnotí fungování Prahy

Kvůli úternímu hlasování rady se mimořádně sešel zastupitelský klub Trojkoalice. "Je třeba udělat sumář věcí, které se daří a nedaří. Ten bude projednán na zasedání zastupitelského klubu," řekl Stropnický. Výsledný materiál chce Trojkoalice předložit ANO a ČSSD. Dokument by mohl být hotov do konce tohoto týdne. Zároveň bude o situaci večer jednat vedení pražské Strany zelených.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Osobně považuji situaci v koalici za neudržitelnou," míní Stropnický. "Změny se nekonají, staré projekty a praktiky pokračují, Trojkoalice je přehlasovávána faktickým spojenectvím přátel starých pořádků ANO a ČSSD, a tak pouze přihlížíme politice 'zažít město stejně'," dodal. 

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Přináší mimo jiné novou regulaci velkoplošné reklamy a změny při výstavbě v metropoli.

Zavádí výškovou regulaci budov, kladou důraz na volnou prostupnost města, na alternativní způsoby dopravy a na energetickou šetrnost budov. Bouřlivou mediální roztržku dříve přinesla především nová regulace reklamy, s níž nesouhlasí billboardová lobby.

V účinnost měly předpisy vejít v lednu. Ministerstvo na začátku roku na 15 měsíců účinnost předpisů pozastavilo. Stalo se tak kvůli údajným chybám a po silném tlaku billboardové lobby.

Stropnický varoval, že pokud rada tento týden upravené předpisy neschválí, pak hrozí, že nestihnou vejít v účinnost včas a že je ministerstvo pro místní rozvoj zruší.

Na celostátní úrovni je problematika stavebních předpisů upravena vyhláškami ministerstva pro místní rozvoj.

Návrh pražských stavebních předpisů zpracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města. Ministerstvo zvažuje, že v rámci novely stavebního zákona Praze odebere pravomoc tvořit vlastní stavební předpisy.

Související