Ústředí muslimských obcí se v úterý důrazně distancovalo od výzvy pořadatelům festivalu Prague Pride ke zrušení sobotního karnevalového průvodu, která se objevila na Facebooku pod jeho jménem. Text označilo za podvrh, který má poškodit české muslimy. Sdělil to místopředseda ústředí Vladimír Sáňka.

"Vzhledem k rostoucím negativním náladám ve společnosti považujeme výzvu za účelovou provokaci, která má v očích veřejnosti poškodit české muslimy," uvedl Sáňka. Podle něj vymýšlení a šíření lživých zpráv podporuje xenofobii a islamobofii.

Hoax, v němž se píše o nepřípustnosti průvodu a o homosexualitě jako hříchu, označil za cílené šíření nenávisti k muslimské komunitě v Česku. Údajnou výzvu muslimů, kterou doprovázely nenávistné komentáře, mezi hoaxy zařadil i server Hate Free Culture.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Sáňka vyloučil, že by se vedení muslimských obcí na výzvě ke zrušení akce hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů podílelo.

"Ústředí muslimských obcí vždy bylo pro otevřenou společnost, respektuje principy demokratického státu a odsuzuje nenávistné kampaně, které někteří jedinci a skupiny vedou proti svým bližním. Sami jsme častým terčem podobných nenávistných výpadů, a proto víme, jak obtěžující a poškozující dokážou být," dodal místopředseda ústředí. Vyzval naopak ke smířlivosti.

Karnevalový pochod hrdosti Prague Pride se koná v sobotu. Projde z Václavského náměstí na Letnou. Letos se uskuteční pátý ročník. Proti průvodu protestovali v minulých letech konzervativci. Podle nich byla akce obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Tento pojem použil někdejší prezident Václav Klaus, podle něj bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. Protestní akce ale postupně slábly.

Související