Protikorupční policie rozkryla šest případů obřích podvodů s majetkem státních firem, které spadají pod ministerstvo průmyslu. Koncem července obvinila 11 lidí včetně podnikatelů a úředníků a také tři firmy.

Jména stíhaných osob ani společností zatím nejsou jasná. Pravděpodobně ale půjde zejména o úředníky a podnikatele, kteří se na obchodech údajně podíleli.

Spekuluje se i o jménu realitního magnáta a developera Václava Klána, který přes své firmy z holdingu Amádeus se státem často obchoduje.

Jeden z jeho byznysů se státem loni popsaly Hospodářské noviny jako podezřelý, s tím, že se o něj zajímají detektivové.

Klán se zatím ke kauze nevyjádřil, a není tak zřejmé, zda je i on mezi obviněnými. Slíbil ale odpovědět na tři mailové dotazy.

Úřad pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, který na policejní vyšetřování dohlíží, oznámil, že kauzou prostupuje mnoho závažných trestných činů včetně podvodu, zpronevěry, křivé výpovědi, nepravdivého znaleckého posudku nebo zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Podle dozorujícího státního zástupce Jiřího Pražáka obvinění spáchali činy v různých fázích dokonání a různě se na nich podíleli. Vyšetřování bylo důkladné: kriminalisté zkoumali podezřelé obchody devět let nazpátek.

"Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v době od roku 2006 do roku 2013 spácháním celkem šesti skutků, které souvisí s hospodařením několika státních podniků, jejichž zakladatelem bylo ministerstvo průmyslu a obchodu, a s nakládáním s majetkem státu, který byl těmto státním podnikům svěřen," uvedl návladní Pražák.

Přestože jména osob ani firem zatím nejsou známá, vše nasvědčuje tomu, že do kauzy spadá například spící státní firma ČPP Transgas. Nejenže ji spravuje ministerstvo průmyslu, ale zapletla se minimálně do jednoho mimořádně podezřelého obchodu s nemovitostmi.

Příběh loni podrobně popsaly Hospodářské noviny. Firma ČPP Transgas nakoupila přes prostředníka od firmy realitního magnáta Václava Klána sedm domů v Ústí nad Labem a v Liberci za 300 milionů korun, přitom sama se jako utlumená majetku zbavovala jako nepotřebného.

Detektivům ale připadal tento byznys podezřelý a převod peněz v lednu 2014 po upozornění specialistů z Finančního analytického útvaru ministerstva financí zmrazili.

I tohle je důležitá indicie směřující k ČPP Transgas. Jak potvrdil státní zástupce Pražák, vyšetřování se rozjelo na počátku roku 2014 právě na základě trestního oznámení útvaru ministerstva financí.

Podle informací HN se policie zajímala především o to, jestli si někdo obchodní domy a činžáky nepřesunul do státní firmy jen proto, aby je později v tichosti levně získal. Nebo zda je podnik nekoupil výrazně předražené.

Tehdejší ředitel státní firmy Jan Švábenický vysvětloval transakci výhodnou investicí, později ho ale současný ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD vyhodil a celý obchod nakonec zarazil. S původními majiteli se dohodl, že si domy vezmou zpět a vrátí státu peníze.

Podobným způsobem se měly podle informací on-line deníku Aktuálně.cz odehrát ve státních firmách za posledních devět let další podivné obchody.

Související