Právníci hradu a Terezie Kaslové se neshodli na mimosoudním vyrovnání za Zemanovy výroky o Ferdinandu Peroutkovi. Strany sporu nechají zahájit soudní líčení. Terezie Kaslová chce po prezidentu Miloši Zemanovi omluvu za to, že řekl, že Ferdinand Peroutka je autorem článku Hitler je gentleman. 

"Obě strany deklarovaly vůli k jednání, ale k žádné dohodě nedošlo," řekla Kaslová. "Takže pan doktor Vyskočil, tedy můj právník, sdělí soudu, ať nařídí jednání," poznamenala. Další schůzka s protistranou, která podle ní ve středu nepřišla s žádným konkrétním návrhem, zatím plánovaná není.

"Jednat je samozřejmě možné vždycky dál, i v průběhu soudního jednání, ale prostě nebudeme my na nic čekat a požádáme soud o nařízení jednání," uvedla Kaslová dále. Osobně je přesvědčena, že se omluvy bude muset domoci soudní cestou.

Spory začaly, když prezident Miloš Zeman v lednu na pražském fóru k holokaustu hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. "Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'," řekl tehdy.

Článek, který podle odborníků Peroutka nikdy nenapsal, se ale jeho kanceláři nepodařilo dohledat.

Kaslová v dubnu kvůli výrokům Zemana zažalovala stát. Domáhá se tak omluvy hlavy státu. V úterý řekla, že právě omluva je pro ni rozhodující, nezáleží jí přitom na tom, jestli se jí domůže soudní cestou, nebo bez rozhodování justice.

 

Související