Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy podává podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli prodeji společnosti RPG Byty, napsal server E15. Krúpa podle serveru uvažuje i o podání trestního oznámení na předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) a spolumajitele RPG Bytů Zdeňka Bakalu. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Mezinárodní investorská společnost Round Hill Capital spolu s RPG Byty, které v Moravskoslezském kraji spravují více než 43 tisíc bývalých hornických bytů OKD, kupuje i servisní firmu RPG Služby.

Podle stížnosti Arca Capital se tak spojili konkurenti, jejichž obrat přesahuje 1,5 miliardy korun. To je hranice, kdy musí s transakcí souhlasit antimonopolní úřad. "Skupina Round Hill dle svých internetových stránek v nedávné době jen v Evropě investovala více než šest miliard dolarů do realit. Je proto zcela evidentní, že celosvětový obrat skupiny Round Hill byl v roce 2014 vyšší než 1,5 miliardy korun," uvedla Arca Capital, podle níž tuto výši obratu splňují i RPG Byty.

E15 uvádí, že ÚOHS by podle Krúpovy skupiny měl také prošetřit, zda se konkurenti nespojili ještě před získáním jeho souhlasu s transakcí. "Pokud by Round Hill Capital totiž potřebovala souhlas úřadu, ale nevyžádala by si ho před uskutečněním nákupu RPG Bytů, tak by porušila zákon o ochraně hospodářské soutěže," uvádí server. Arca Capital v posledních měsících investovala do akcií NWR. Podáním stížnosti tak podle E15 může tlačit na Bakalu a společníky, aby akcie odkoupili.

Privatizací části těžební společnosti Ostravsko-karvinské doly, jejíž součástí byly i hornické byty, z roku 2004 se bude zabývat soud. Podle obžaloby při ní vznikla státu škoda 5,7 miliardy korun. Obžalováni jsou znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na ocenění podílu Fondu národního majetku v OKD, a dva bývalí místopředsedové fondu Pavel Kuta a Jan Škurka. Znalce obžaloba viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest. Zbylí dva muži se podle obžaloby dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a mohou skončit ve vězení až na osm let.

Krúpa podle serveru E15 uvažuje o rozšíření trestního oznámení na Sobotku a Bakalu jako organizované skupiny. Prodej akcií OKD skupině Karbon Invest schválila v září 2004 vláda ČSSD pod vedením Stanislava Grosse. Vláda nakonec 46 procent akcií OKD prodala za 4,1 miliardy do rukou uhlobaronů Viktora Koláčka a Petra Otavy, za nimiž ale již v té době stáli investoři vedení Bakalou. Ministrem financí byl tehdy současný premiér Sobotka (ČSSD). Trestní oznámení na něj už loni podal tehdejší předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura, policie ho ale odložila.

Zdeněk Bakala je také majitelem společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny.