Pražští zastupitelé klubu České pirátské strany (piráti) ve čtvrtek uvedli, že primátorka Adriana Krnáčová (ANO) neříkala pravdu, když tvrdila, že nový návrh pražských stavebních předpisů (PSP) připravil její sekretariát. Podle nich to dokazují tzv. metadata některých dokumentů.

Zastupitelé pirátů to ve čtvrtek řekli na tiskové konferenci. Takzvaná metadata obsahují všechny informace o dokumentu, tedy záznamy jak například o změnách, tak o autorovi dokumentu.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tvrzení pirátů odmítla. Její sekretariát prý vyšel z dokumentu exprimátora Tomáše Hudečka a po konzultaci s Institutem plánování a rozvoje (IPR) opravil chyby.

"Návrh připravila její kancelář a konzultovala ho s IPR. Jednalo se v zásadě jen o legislativně technickou záležitost. Vycházeli jsme z podkladů, které vznikly v rámci dosavadního projednávání možných podob PSP," uvedl mluvčí magistrátu Vladimír Řepka.

Návrh PSP od Krnáčové přijali radní v úterý, zároveň zamítli návrh náměstka Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice) a odebrali mu pražské stavební předpisy z gesce. Piráti zveřejnili i zvukový záznam jednání rady.

"Úprava se týkala nejklíčovějších paragrafů kvůli kterým ministerstvo pozastavilo platnost předchozího dokumentu. Rada Prahy nic nezrušila, pouze místo návrhu náměstka Matěje Stropnického (SZ) přijala jiný návrh," uvedl Řepka

"Máme dokumenty, které svědčí o tom, že pražské stavební předpisy, jak je předložila primátorka, nevznikly v jejím sekretariátu. To, že tam návrh vznikl, uvedla po jednání rady v úterý," řekl ve čtvrtek předseda zastupitelského klubu pirátů Jakub Michálek.

Důvodová zpráva vznikla hodinu před radou

Michálek řekl, že v sekretariátu primátorky nepracuje nikdo, kdo by měl formální vzdělání pro tvorbu PSP, navíc v uvedených metadatech důvodové zprávy je vidět, že byla vytvořena hodinu před jednáním rady, a jako její autor je uveden Ondřej Boháč, zástupce ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR).

"To jsou metadata uvedená v systému. Pokud tvrdí, že to dělal její sekretariát, není to pravda. Paní primátorka neumí nejen posílat e-maily, ale ani odstranit metadata z dokumentu," poznamenal Michálek. Narážel tím na omyl primátorky ze začátku roku, kdy nechtěně poslala e-mail namísto svému spolupracovníkovi jednomu z opozičních zastupitelů TOP 09.

Autorství důvodové zprávy IPR odmítl. "Byly jsme požádáni o komentář k důvodové zprávě, který jsme poskytli, neboť jsme příspěvkovou organizací města a je naší povinností se k podobným dokumentům vyjadřovat," uvedl mluvčí IPR Adam Švejda.

Zastupitel pirátů Adam Zábranský zpochybnil samotný proces schvalování dokumentu. "Nový návrh předem rozeslala pouze vybraným radním, a to za ANO a ČSSD, Trojkoalice jej nedostala. Důvodová zpráva vznikla asi hodinu před jednáním rady, což je jasné z informací ze systému," řekl Zábranský.

Za zvláštní považuje také to, že primátorčin návrh nikdo na jednání rady nepředstavil a neobhájil, navíc se ani nediskutovalo o původním návrhu od Stropnického. Část diskuse radních neprobíhala v jednací místnosti, ale v kuchyňce.

Samotné PSP byly podle pirátů dány do magistrátního systému teprve v pondělí 10. srpna odpoledne, přitom rada jednala již v úterý od 9:00. "Dovedete si spočítat, jak dlouho mohl být dokument připomínkován, následně byl bez připomínek. Obdivuhodný výkon sekretariátu," řekl Michálek.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zarážející je podle pirátů i fakt, že dokument do rady vznikl v jiném systému (MAC OS), který magistrát nevlastní a jenž není kompatibilní s těmi, které používá. "Ten dokument proto musel vzniknout mimo magistrát," řekl Michálek.

Pražští radní v úterý neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které předkládal náměstek Stropnický. Problematiku PSP následně převzala do gesce primátorka. To způsobilo roztržku mezi Trojkoalicí (SZ, KDU-ČSL a STAN) a jejími partnery ANO a ČSSD. Kvůli sporu už zasedala vedení pražské SZ a KDU-ČSL, dnes se sejde vedení STAN.

Související