Ministrovi dopravy Danu Ťokovi (za ANO) se na schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) podařilo vyjednat navýšení prostředků do Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o další 2,1 miliardy korun z požadovaných tří.

Kraje nedostanou příští rok na silnice druhé a třetí třídy z rozpočtu ani korunu.

Šéf resortu dopravy to řekl po schůzce s Babišem.

"Jsme schopni dát peníze do SFDI na nové akce (stavby). Nepokryje to všechny požadavky. Já věřím tomu, že o tu miliardu budeme bojovat při zasedání vlády," uvedl ministr dopravy.

V případě, že by se peníze v rozpočtu nenašly, hrozilo, že nebude možné zahájit některé dopravní stavby.

Například na silnici R48 obchvat Frýdku-Místku ale podle ministra peníze budou. Při minulé schůzce s Babišem se ministrovi již podařilo vyjednat tři miliardy na navýšení rozpočtu SFDI z národních zdrojů.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Kraje v příštím roce nedostanou žádné peníze na opravy silnic druhých a třetích tříd.

"Evropské peníze do dvojek, trojek na ty opravy, které jsme dávali letos, prostě není možné použít. Kraje nedostanou z rozpočtu roku 2016 ani korunu," uvedl Ťok.

Státní fond dopravní infrastruktury financuje výstavbu a údržby silničních, železničních a vodních staveb. Napřesrok by měl hospodařit, po čtvrtečním jednání, s částkou přes 50 miliard korun z národních zdrojů.

Výše státních příspěvků se promítá do možností čerpání evropských dotací plynoucích z Operačního programu doprava, který umožňuje přispívat Česku na výstavbu až z 85 procent ceny staveb.

Pelikán pro ministerstvo spravedlnosti vyjednal o miliardu víc

Plánovaný rozpočet ministerstva spravedlnosti na příští rok se navýší předběžně o miliardu korun. Po čtvrtečním jednání s šéfem resortu Robertem Pelikánem (za ANO) to řekl šéf státní kasy Andrej Babiš. Ministerstvo by tedy mělo dostat celkem 24,35 miliardy korun.

Pelikán původně přišel s požadavkem na přidání zhruba dvou miliard. Peníze navíc chce využít především na posílení personálu na soudech, což by podle něj mělo zefektivnit jejich chod.

Ministerstvo spravedlnosti letos hospodaří s 23,25 miliardy korun, podle Babišova původního návrhu rozpočtu mělo příští rok dostat 23,35 miliardy. "Každý rok je to stejná hra, ministři hrají o co největší rozpočet a potom mají problém, aby ho vyčerpali," konstatoval Babiš.

"Povedlo se mi dosáhnout miliardy, což je o jednu miliardu méně, než bych si představoval, ale myslím, že je to i tak dobrá zpráva pro naši justici," shrnul Pelikán. Po schůzce působil spokojeně. To, zda se částku získanou pro svůj resort bude snažit navýšit ještě dalším vyjednáváním, si prý rozmyslí.

Ministr chce z peněz získaných navíc zaplatit 300 nových "právníků–nesoudců", kteří mají od počátku příštího roku zamířit na soudy pomáhat soudcům s jejich každodenní prací.

"To je zvýšení toho současného stavu asi o třetinu. Mohl by to být doopravdy začátek nějaké revoluce u soudů. Mělo by se tam přecházet na týmovou práci a to může změnit obraz našeho soudnictví," řekl. Posilami by podle něj měli být mladí absolventi škol, kteří do soudnictví vnesou "čerstvý pohled".

Babiš už po středečním jednání se zástupci ministerstev vnitra, pro místní rozvoj a obrany připustil, že kvůli vyšším požadavkům se patrně nemusí podařit dodržet plánovaný schodek 70 miliard korun. Ve čtvrtek ale uvedl, že prozatím toto číslo stále platí, ačkoliv připravený rozpočet označil za "napjatý", a to především kvůli požadavkům resortů vnitra a obrany reagujícím na "novou situaci z hlediska bezpečnosti".

Hotový návrh rozpočtu hodlá ministr financí předložit vládě v polovině září.

Tento týden už schůzku s žádným šéfem resortu neplánuje, 20. srpna by se chtěl setkat s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), rád by také hovořil ještě s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD).

Související