Čtyři jednotky hasičů stále zasahují v chemičce Unipetrol v Záluží u Litvínova, chladí zařízení. Řekl to operační důstojník krajských hasičů. Částečně uzavřená zůstává silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem. Průjezdná je od Mostu ke kruhovému objezdu na Dolní Jiřetín. Rozsáhlý požár zasáhl chemičku ve čtvrtek ráno, předcházel mu výbuch.

"V areálu zůstávají čtyři jednotky. Stále probíhá ochlazování a podle posledních zpráv i ředění uniklých plynů. To se rozprašuje, aby to bylo naředěné," řekl operační důstojník. Mimo to hasiči kontinuálně měří kvalitu ovzduší uvnitř areálu i v okolí. Žádné zvýšené hodnoty se neprokázaly, sdělil mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Na místě podle něj pracují i technici, kteří zajišťují poškozené potrubí.

Více než pětikilometrový úsek silnice I/27, který vede středem Chemparku, zůstává kvůli zásahu hasičů uzavřený. Mezi Mostem a Litvínovem nejezdí ani tramvaje. Dopravní podnik je nahradil autobusy, které jezdí každých 30 minut.

Rozsáhlý požár zasáhl propylenovou jednotku ve čtvrtek ráno, předcházel mu mohutný výbuch. Na místě zasahovalo 42 jednotek hasičů z celého Ústeckého kraje. Oheň dostali hasiči pod kontrolu po několika hodinách, pak nechávali řízeně vyhořet zbytky látek.

Příčinu požáru budou v dalších dnech zjišťovat kriminalisté. Jak velké škody požár způsobil, bude Unipetrol podle mluvčího Mikuláše Dudy vědět nejdříve na začátku příštího týdne.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy korun.

Související