Etylenové jednotce v petrochemickém areálu v Záluží u Litvínova chyběla chladicí voda, proto nastal výbuchu, řekl v pondělí ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski.

Všichni zaměstnanci chemičky se vrátí do práce v úterý. V pondělí se znovu otevřela silnice mezi Mostem a Litvínovem. Tramvaje zatím nejezdí, nahradily je autobusy.

Zdrojem mimořádné události, která se stala ve čtvrtek ráno, nebyla podle ředitele Świtajewského samotná etylenová jednotka, ale to, že chyběla chladicí voda. Následně se zvýšily teploty v jednotce a nastal výbuch. "Vyšetřovací komise musí zjistit, proč najednou ta voda do jednotky nebyla dodávána," uvedl.

Do neděle bylo místo požáru pod neustálou kontrolou hasičů. Požár hasiči definitivně zlikvidovali v sobotu, specialisté později opravovali poškozené potrubí. V pondělí dopoledne začali policisté a hasiči ohledávat místo požáru a výbuchu a komise zjišťuje příčiny.

"Spolu s námi tam jsou experti technického ústavu požární ochrany. Na místě máme k dispozici plošinu k dokumentování činnosti a další speciální techniku," řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Policie už zahájila trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Za to hrozí nejvýše dva roky vězení. 

Podle Świtajewského už únik uhlovodíků nehrozí. "Přesto zůstávají na místě hasiči, abychom si byli jisti, že zejména areál v Litvínově, ale i okolní města a obce jsou v bezpečí," uvedl.

Zástupci litvínovské radnice v pondělí řekli, že při výbuchu nebylo ohroženo zdraví lidí ani životní prostředí. Z místa unikaly pouze saze, které nemají žádný negativní dopad na prostředí, uvedla starostka Kamila Bláhová (ANO).

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Od půlnoci už mohou auta na silnici mezi Litvínovem a Mostem. Krizový štáb v pondělí večer rozhodne, zda se na trasu mezi oběma městy vrátí tramvajová doprava.

"Všechna preventivní měření hasičů potvrdila, že pominula veškerá rizika plynoucí z poškozených technologií. Stejně tak kontrolní měření možného výskytu škodlivin v ovzduší neprokázala žádné zvýšené hodnoty, proto krizový štáb rozhodl o opětovném zprovoznění silnice," popsal mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. 

Provoz petrochemie stojí, rafinerie běží v minimálním rozsahu. V areálu nyní pracuje několik zaměstnanců, kteří zajišťují údržbu. Všech zhruba tisíc lidí se do práce vrátí v úterý. Uvedení celého areálu do provozu podle ředitele potrvá několik měsíců. Škody v areálu i ztráty ze zastavení provozu bude Unipetrol znát zřejmě začátkem příštího týdne.

Chempark v Záluží u Litvínova prozatím dál funguje v minimálním provozu. Petrochemický provoz zůstává zcela odstavený, v minimálním provozu je podle Dudy rafinerie a výroba agrochemikálií. "Zatím nemám žádné bližší informace k uvedení jednotek do provozu," řekl mluvčí.

Rozsáhlý požár zasáhl propylenovou jednotku ve čtvrtek ráno, předcházel mu mohutný výbuch. Na místě zasahovalo 42 jednotek hasičů z celého Ústeckého kraje.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy korun.

Související