Skupina senátorů navrhla v pondělí Ústavnímu soudu (ÚS), aby zrušil část úhradové vyhlášky. Vadí jim složité koeficienty, které rozdílně vypočítávají úhrady v jednotlivých krajích.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle senátorů vznikají nerovnosti v úhradách za stejnou péči jednotlivým nemocnicím. Koeficienty prý odrážejí migraci pojištěnců mezi kraji, a nikoli jejich skutečnou nemocnost.

"Koeficienty nejsou v souladu s běžnou logikou, ani s tím, co říká náš právní systém," řekla senátorka Jitka Seitlová. Podle dalšího senátora Jana Žaloudíka (ČSSD) by měla být vyhláška transparentní a úhrady pro nemocnice předvídatelné. "Nemůžeme se tam dopouštět různých her koeficientů," uvedl Žaloudík.

Pod návrhem je podepsáno 16 senátorů z různých klubů, minimum je deset.

Podle úhradové vyhlášky platí pojišťovny nemocnicím a lékařům, pokud se nedohodnou jinak. Dva sporné koeficienty vycházejí z celkového poklesu nebo nárůstu počtu pojištěnců v jednotlivých krajích.

Podle předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Sohlicha je opatření absurdní a nesmyslné. "Poskytovatel nemůže nést zodpovědnost za počet pojištěnců pojišťovny," řekl.

Před dvěma lety se ÚS zabýval úhradovou vyhláškou na rok 2013. Tehdy rozhodl, že je protiústavní, přesto ji nechal v platnosti do konce následujícího roku. Okamžité zrušení by prý destabilizovalo zdravotnictví a ohrozilo pacienty. Při výkladu vyhlášky, a zejména při tvorbě vyhlášek na příští roky, však ministerstvo muselo zohlednit názor soudu. Vyhlášku tehdy také kritizovali lékaři, kvůli ní prý chyběly peníze na péči. Většinu úhrad totiž snížila, i když náklady na provoz rostly.

Související