Na začátku září poletí prezident Miloš Zeman na pracovní návštěvu do Číny, aby tam oslavil výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Součástí jeho průvodní delegace budou slavní sportovci a předseda fotbalového svazu Miroslav Pelta. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Asi největší celebritou z řad českých sportovců, která s prezidentem a první dámou do Číny pojede, je fotbalová legenda a ředitel Juventusu Pavel Nedvěd. Ten plánuje v Číně jednat o otevření vlastní fotbalové školy v Šanghaji, která se zdá být dobrým způsobem, jak skloubit Nedvědovu popularitu se současným boomem fotbalu v Číně. Tamní trh je navíc pro evropské fotbalové kluby nesmírně otevřený a ekonomicky mimořádně zajímavý.

Nedvěd je podle Neovlivní.cz zároveň zřejmě nejznámějším Čechem v Číně. Obdivuje jej i čínská vicepremiérka a ministryně zdravotnictví Li Bin. Když nedávno přicestovala na návštěvu do Prahy, domluvil jí její český protějšek Svatopluk Němeček (ČSSD) s Nedvědem osobní setkání. Tady Li Bin projevila zájem, aby Nedvěd přiletěl do Číny spolu s prezidentem. "Nabídku jsme rádi přijali,” řekl předseda fotbalového svazu Pelta, který poletí taky.

Prezident svým rozhodnutím slavit konec války v komunistické Číně vyvolal vlnu nevole. Evropská unie navrhla společný bojkot těchto oslav a jediné Česko odmítlo. Prezident tak v Pekingu nejspíš bude jediným vrcholným politikem zemí EU.

Evropa se chce oslavě v Pekingu vyhnout mimo jiné kvůli napětí mezi Čínou a Japonskem. Asijské mocnosti mají mezi sebou spory především kvůli ostrovům v Pacifiku, na které si dělají nárok oba státy.

Na tom, že na čínskou oslavu Zeman dorazí i přes bojkot EU, prezident nevidí nic špatného. "Jde o suverénní rozhodnutí prezidenta suverénní České republiky, na kterém se nic nezmění," vzkázal mluvčí Jiří Ovčáček.

Související