Snaha o větší transparentnost hospodaření České pošty naráží podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na řadu soukromých tlaků, které tomu brání. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), pod něhož pošta spadá, se tím podle něj nemá nechat zastrašit.

Sobotka to řekl po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu o kauze České pošty. Negativní signály jsou podle něj i u jiných státních firem. Politici se shodli, že policie by měla věc co nejrychleji vyšetřit.

"Obdrželi jsme i v poslední době řadu zpráv, které se týkaly hospodaření České pošty. Z těch zpráv vyplývá, že snaha o transparentnější a hospodárnější hospodaření České pošty naráží na řadu soukromých zájmů a jsou tady i soukromé firmy, které vytváří tlak na to, aby vedení pošty a ministerstva vnitra takto důsledně nepostupovalo," uvedl Sobotka.

Ministr vnitra, který řekl, že tlaku neustoupí, má v nastoleném trendu jeho plnou podporu.

Česká pošta nemusí být podle Sobotky jedinou státní firmou, kterou se budou ministři zabývat. "Jsou i další státní firmy, kde jsou některé negativní signály. Určitě o tom budeme jednat s ministry, pokud takovéto relevantní informace budou," poznamenal premiér.

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek vyjádřil přesvědčení, že důvody svolání předsednictva Bezpečnostní rady státu byly zcela relevantní a závažné. Informace, které se na něm probíraly, podle něj mohou mít zcela zásadní dopad na některé kauzy, které jsou v běhu.

"Tady je potřeba dát plnou podporu orgánům činným v trestním řízení, aby celou situaci dotáhly do konce, aby se oddělilo zrno od plev, aby bylo jasné, že pokud někteří lidé byli na něco zvyklí v minulosti, co se týkalo běhu České pošty, tak že už to není možné," poznamenal. Situace je podle něj podobná i v Lesích ČR nebo dalších státních podnicích.

Také ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že zazněly informace, o nichž do této chvíle nevěděl. Je proto podle něj dobře, že premiér založil novou tradici, kdy se Bezpečnostní rada státu bude zabývat i kauzami státních firem.

Podrobnosti o případu politici, kteří se také zabývali případy Čechů zmizelých v Libanonu a Libyi, kvůli jejich utajení neuvedli.

Kauza kolem České pošty vypukla minulý týden, kdy se v médiích objevila informace, že Kamil Choc ze středočeské ČSSD chtěl třímilionový úplatek po podnikateli Lukáši Čadkovi, který s Českou poštou vede spor více než o 20 milionů korun.

Peníze údajně měly jít do pokladny sociálních demokratů a přímo k ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, což strana i Chovanec odmítají. Podle některých informací případ souvisí s tendrem na zajištění bezpečnostních služeb pro Českou poštu.

Chovanec kvůli kauze o víkendu požádal o schůzku předsednictva Bezpečnostní rady státu. Důvodem je podle něj ohrožení ekonomických zájmů státního podniku a s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra.

Česká pošta loni vykázala zisk téměř čtvrt miliardy korun. Provozuje celkem 3 200 poboček, do deseti let ale plánuje čtyři pětiny z nich převést na smluvní partnery v podobě franšíz. Tím chce ušetřit několik set milionů korun ročně. Pošta ke konci minulého roku zaměstnávala 31 742 lidí.

Související