Prezident Miloš Zeman, ministryně Kateřina Valachová (za ČSSD) a členové České konference rektorů se v říjnu sejdou, aby hledali "finální shodu" na způsobu jmenování profesorů. Valachová to řekla v pátek po jednání s prezidentem v Lánech. Jmenování profesorů vyvolává opakovaně spory mezi hlavou státu a akademickou obcí. Podle návrhu Hradu by profesory mohl jmenovat šéf Senátu, ministr či ministryně školství nebo samotní rektoři. Valachová je pro zachování nynějšího modelu, kdy profesory jmenuje prezident.

"Na schůzce v říjnu najdeme finální shodu. V první polovině října na Hradě," upřesnila ministryně. Podle ní prezident potvrdil, že je na jednání se všemi rektory připraven. "I to pokládám za vstřícný krok," dodala Valachová. Věří, že všechny strany budou "mít za cíl najít důstojné řešení".

Ministryně Zemanovi navrhla, že by v budoucnu šéf či šéfka resortu školství s hlavou státu o návrhu na jmenování profesorů spolu komunikovali ještě předtím, než by seznam dostala vláda. Porozumění by se tak hledalo při dialogu mezi akademickou sférou a politiky, ne přes média, podotkla ministryně.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Odmítla, že by prezident získal předem právo veta. Zemanův názor, že by mohl profesory prezident dál jmenovat, při pochybnostech by to ale mohl právem veta odmítnout, tlumočil v úterý Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Valachová uvedla, že se Zeman stále kloní spíš ke změně modelu jmenování, ona naopak hájí nynější úpravu. "Pan prezident není jednoduchý, pokud zrovna nesouhlasí, není jednoduché ho přesvědčit," řekla ministryně školství.

Zeman letos odmítl jmenovat trojici kandidátů Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou. Zdůvodnil to pochybnostmi o jejich minulosti.

Ministerstvo školství i akademická obec oponovaly, že všichni splnili zákonné podmínky pro získání profesorského titulu. Podle Valachové by nejmenování trojice mohlo být neústavní. "V této chvíli pan prezident vzal mé argumenty na vědomí s tím, že finálně si je vypořádáme na té schůzce spolu s rektory," řekla Valachová.

Ta také novinářům řekla, že Zeman podpořil její změny v novele vysokoškolského zákona, které se týkají nároků dítěte na přístup do předškolního vzdělávání již od dvou let. Valachové se povedlo v pátek vyjednat i 3,5 miliardy korun, které by měl stát povinně dávat na sport i v dalších letech. Valachová uvedla, že se to podařilo vyjednat "v určité argumentační bitvě s ministerstvem financí" během jednání o novém loterijním zákonu.

Zeman a Valachová se shodli na důležitosti boje proti xenofobii

Zeman a Valachová se dále shodli na tom, že boj s xenofobií je důležitý, ale je třeba rozlišovat v přístupu k usazeným cizincům a k migrační vlně. Výzva vědců k toleranci vůči uprchlíkům s tím podle Valachové není v rozporu.

Vědci zveřejnili svou výzvu proti xenofobii minulý týden. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček je za to zkritizoval, akademici podle něj prohlubují příkop mezi společností a elitami. Tvrdil, že je to jeho osobní názor, který přednáší se svolením prezidenta. K výzvě vědců se naopak připojili Valachová, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Podle Valachové schůzku s hlavou státu zahájil právě rozhovor o výzvě vědců. "Shodli jsme se na tom, že boj s xenofobií je rozhodně důležitý. Je třeba rozlišit mezi přístupem k dlouhodobě usazeným cizincům a rizikem nekontrolované migrační vlny. To nijak nerozporuje ani výzva akademiků," řekla ministryně.

S prezidentem se shodla i na tom, "že česká společnost je tolerantní společnost". Musí ale být maximálně informována o dění. "V demokratické společnosti nemají místo fašisté a ultrapravicové strany, nepředstavují alternativu," dodala Valachová.