Po čtvrtečním zasedání kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) se sejde vedení vládní koalice, aby jednalo o postupu prosazení zákona o elektronické evidenci tržeb. Uvedl to místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš uvažoval o možnosti spojení zákona s hlasováním o důvěře kvůli obstrukcím, které chystá opozice. Koaliční partneři hnutí ANO to ale odmítají. Babiš chce proto ve středu nadnést i debatu o změnách jednacího řádu sněmovny.

Bělobrádek v sobotu zopakoval, že považuje Babišův návrh na spojení zákona s hlasováním o důvěře za protizákonný. Neodpovídal by jednacímu řádu sněmovny. Formálně by ho totiž vláda nejprve musela z projednávání stáhnout, až při novém hlasování v kabinetu by ho pak usnesením vlády spojila s hlasováním o důvěře.

Babiš sobotnímu deníku Právo řekl, že není legislativec a všem procesům nerozumí. Bylo by podle něj ale dobré jednací řád změnit. "Třeba omezit dvouhodinové přestávky. Musíme se o tom ale poradit i se sněmovními matadory," uvedl.

O obstrukcích při schvalování návrhu zákona hovoří poslanci TOP 09 a ODS. Dvojice opozičních stran může hlavně ve třetím čtení projednávání zákona blokovat. Jestli koalice najde cestu, jak si s takovým postojem poradit, není jasné. "Předpokládám, že na finálním znění se shodneme a prosadíme ho i přes obstrukce," věří Bělobrádek.

Stát může podle Babiše elektronické pokladny zavést nejdříve od dubna příštího roku. Dřív ministerstvo financí počítalo se spuštěním elektronické evidence tržeb od počátku roku a později termín posunulo na 15. února.

Související