Evropa nemůže před migrační krizí utéct. V sázce je totiž i volný pohyb osob v rámci unie, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl to v pondělí v Praze ve svém projevu k českým velvyslancům.

Větší pozornost než dosud by se podle něj měla věnovat příčinám migrační krize. Ve svém proslovu ministerský předseda i ve vztahu k aktuálním hrozbám zdůraznil význam členství ČR v Evropské unii a NATO. Bylo by podle něj vhodné, aby Evropa do budoucna měla společný systém ostrahy vnějších hranic. Na ochraně schengenské hranice by se pak podílely i další státy EU, nejen hraniční země. 

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Klíčové pro řešení současné situace v EU je vědomí, že migrační problém je problémem celé Evropy. Této výzvě se nevyhneme, nemůžeme před ní nikterak utéct. A v sázce je mnoho – celý systém schengenské spolupráce a volného pohybu osob v rámci unie, tedy jeden ze základních pilířů evropské integrace," řekl Sobotka několika desítkám diplomatů.

Evropa se ale podle premiéra nesmí omezit jen na řešení dopadů krize. "Pro skutečné zastavení migrační vlny je nejdůležitější ukončení válečných konfliktů v Sýrii a v Libyi," je přesvědčen.

Za nutné považuje také zlepšování dalších podmínek k životu v zemích původu většiny uprchlíků. "Protože teprve tehdy, když země původu migrace budou schopny ochránit životy a majetek svých občanů a nabídnou jim perspektivu důstojného života, přestanou migranti možná riskovat smrt v poušti nebo na moři," poznamenal.

Přitom ze statistik na stránkách ministerstva zahraničí vyplývá, že sama česká vláda pomoc v Sýrii minimálně loni omezila. V roce 2013 poskytla z humanitárního rozpočtu ministerstva zahraničí na pomoc obyvatelstvu Sýrie i syrským uprchlíkům v okolních zemích celkem 28,75 milionu korun. V roce 2014 už to bylo jen 20 milionů.

V dalších částech svého projevu Sobotka hovořil mimo jiné o významu visegrádské čtyřky nebo výzvách, kterým v uplynulém roce musela čelit Evropská unie. Přitom podotkl, že Česko je proti tomu, aby se eurozóna oddělovala od zbytku EU. "Nechceme vytvářet unii v rámci unie, neboť naše země se součástí eurozóny stane, jakmile na to bude připravena," nechal se slyšet.

"Ve zhoršeném bezpečnostním prostředí vidím záruku bezpečnosti více než kdykoliv předtím v pevném ukotvení v euroatlantických strukturách," poznamenal pak na adresu NATO a připomněl český závazek zvyšovat výdaje na obranu.

Bezpečnostní hrozby nelze řešit jen silou, a proto je podle Sobotky důležitý i rozvoj kapacit v oblasti rozvojové spolupráce a humanitární pomoci. V tomto kontextu také zdůraznil dlouholetý důraz České republiky na ochranu lidských práv.

Sobotka vyveze do Číny podnikatele

Ke společné ochraně hranic Evropské unie řekl, že toto téma bude Česko na evropských jednáních otevírat. Vnější ostrahou hranice se zabývá evropská agentura Frontex. Má nižší rozpočet, omezovala se tak prakticky na hlídkování. EU jednala o potřebě finance posílit. Česko na jaře nabídlo šest desítek expertů a deset milionů korun.

V závěru svého proslovu zmínil Sobotka také prohlubující se spolupráci s řadou asijských zemí a význam ekonomické a vědecké diplomacie. "Úspěšně jsme restartovali bilaterální vztahy s Čínou. Do Číny také letos zamířím na premiérskou návštěvu," řekl.

Už na začátku roku oznámil, že o cestě do Číny uvažuje. Tehdy řekl, že s sebou vezme početnou podnikatelskou delegaci. Chce zlepšit podmínky pro český export v Číně.

Související