Policie půl roku po tragické střelbě v restauraci Družba v Uherském Brodě případ odložila, neboť pachatel zemřel. ČTK to v pondělí sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Třiašedesátiletý Zdeněk Kovář 24. února usmrtil osm lidí a poté zastřelil i sebe.

Podle odborného posudku jednal pod vlivem psychické nemoci. Kriminalisté případ vyšetřovali pro osminásobnou vraždu a pokus o vraždu dalších osob.

"Pachatel jako vražedné zbraně použil své dvě legálně držené krátké střelné zbraně. Zemřel po střelném poranění hlavy, které si způsobil sám," poznamenala Javorková. Pro objasnění věci nechala policie vypracovat několik odborných vyjádření a rovněž přibrala několik znalců z oboru kriminalistika a z oboru zdravotnictví.

Podle Javorkové byl zásadní posudek znalkyně z odvětví psychiatrie se specializací forenzní psychologie, který konstatuje, že třiašedesátiletý muž trpěl psychickou nemocí a pod vlivem této nemoci jednal. Balistické expertizy potvrdily, že veškeré nábojnice nalezené na místě činu byly vystřeleny ze dvou legálně držených zbraní zmíněného střelce.

"Další znalecký posudek z oboru kriminalistika, odvětví genetika na základě vyhodnocení biologických stop prokazuje, že ze smrtících zbraní střílel pouze třiašedesátiletý muž," doplnila Javorková. Kovář zastřelil sedm mužů a jednu ženu ve věku 27 až 66 let. Muž tehdy vešel dovnitř a bez varování začal střílet. K obětem neměl žádný vztah. Další žena byla zraněna, několik lidí uteklo.

Starosta Uherského Brodu i někteří obyvatelé města zpochybnili po tragédii zásah policie. Případ vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která dosud výsledky svého vyšetřování neprezentovala. Krajské vedení policie zatím potrestalo dva operační důstojníky.

Policistovi, který zpochybnil plán proti střelci zakročit, nadřízení údajně snížili plat a jeho kolega dostal písemné napomenutí. Policie v květnu uvedla, že muži v určitou chvíli vyřizovali věci, které jim nepříslušely. Velící policista se ale podle policejní zprávy jejich názorem neřídil. Vedení krajské zlínské policie uvedlo, že šlo o pochybení technicko-organizační, které ale nemělo vliv na ohrožení života a zdraví poškozených.

Na místě někdejší restaurace nyní nic únorovou tragédii nepřipomíná. Z míst pod stromy zmizely svíčky, které zde lidé zapalovali na uctění památky zemřelých. Restaurace je zavřená, v přízemí objektu nadále fungují obchody s koberci a nábytkem. Radnice před někdejší restaurací chystá pietní místo, které by mělo být odhaleno k prvnímu výročí tragédie. Nyní dokončuje projekt, samotné práce by měly začít nejpozději v listopadu.

Související