Matěje Stropnického nedáme, i kdybychom měli skončit v opozici, vzkazují svým koaličním partnerům pražští zelení. V boji o náměstka primátorky Adriany Krnáčové, k jehož konci vyzývá jak ANO, tak ČSSD, ale zůstávají prakticky osamocení.

Nemohou se totiž spolehnout na podporu zbývajících členů Trojkoalice – lidovců a Starostů. "Pro uklidnění situace by bylo nejlepší, kdyby Matěj Stropnický z funkce náměstka odešel. Už dříve jsme to navrhovali," uvedla za Starosty a nezávislé radní Jana Plamínková.

Lidovci jsou zatím opatrnější: o jejich postoji prý rozhodne v pondělí odpoledne vedení pražské organizace. Jasných slov podpory se od nich ale Stropnický nedočkal. "Řeknu vám to takto – zelení by se měli postarat o to, aby koalice i nadále mohla fungovat," uvedl lidovecký radní Jan Wolf.

Zelení ovšem o odchodu své nejvýraznější tváře nechtějí ani slyšet. "Matěj je spíš takový symbol problémů v koalici, a pokud ustoupíme v tomhle, nebrali by nás vážně ani v ostatních věcech," řekl zastupitel za zelené Ondřej Mirovský.

Pražští zelení se v pondělí v podvečer sejdou, aby Stropnickému vyjádřili podporu. Zároveň chtějí, aby mu primátorka vrátila kompetenci připravovat stavební předpisy a aby dala jasné záruky, že se bude plnit programové prohlášení.

V pondělí se zároveň sejde celý klub Trojkoalice, kde jsou zelení v početní výhodě – mají polovinu členů, a Starostové a lidovci je tak nemohou přehlasovat. To ale neznamená, že nemohou na Stropnického konec tlačit, případně pohrozit rozpadem Trojkoalice.

Do opozice kvůli Stropnickému? Ne

Oficiálně nechtějí Starostové takovou možnost komentovat, ze zákulisních zdrojů je ale jasné jedno – jen kvůli Stropnickému v magistrátní opozici skončit nechtějí.

"Zůstávají nám tak nesplněné programové priority, které jsou pro nás klíčové, jako je třeba financování městských částí," naznačila Plamínková.

Naopak lidovci jsou momentálně odhodlaní v Trojkoalici zůstat, i kdyby to mělo znamenat odchod z vedení města. "Ať se stane cokoli, je naším cílem Trojkoalici udržet. Voliči nás takto společně zvolili, měli bychom to respektovat," uvedl Wolf.

Zatímco se Trojkoalice dohaduje o Stropnického a svoji budoucnost, na magistrátu se potichu vyjednává o alternativních koalicích. Protože je ale situace nepřehledná, vyjednává se o mnoha možných verzích, které zahrnují opoziční TOP 09, ODS i piráty.

Čtyřčlenný zastupitelský klub pirátů, který dosud odmítal křesla v radě, chce jednat o případné koaliční spolupráci na pražském magistrátu. Konečný souhlas s vyjednáváním musí dát vedení strany. 

"Jako největší problém ve stávající koalici vnímáme současné struktury z ČSSD, které jsou u moci již od roku 2002 a v tuhle chvíli Prahu fakticky ovládají," uvedl zastupitel Mikuláš Ferjenčík. Ve čtvrtek se uskuteční schůze krajského sdružení pirátů. Po ní se bude dva dny rozhodovat v on-line hlasování.

"My čekáme, až se rozpadnou. A podle toho, na co se rozpadnou, jsme pak připraveni jednat," uvedl šéf klubu TOP 09 Václav Novotný.

Primátorka Krnáčová sice v rozhovoru pro HN možnou koalici s TOP 09 odmítla, její slova ale opoziční politici neberou příliš vážně. Mimo jiné i proto, že primátorka už se případných vyjednávání o nové koalici vůbec nemusí účastnit. Ani její klub ANO totiž není jednotný a spekuluje se o tom, že by sama Krnáčová mohla padnout a místo ní by nastoupila současná náměstkyně Eva Kislingerová.

Související