Klub zastupitelů pražské Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) v pondělí odmítl požadavek koaličních partnerů ANO a ČSSD, aby odvolali z funkce náměstka primátorky hlavního města Matěje Stropnického (SZ), uvedl předseda klubu a starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ).

Spor v koalici se rozhořel po jednání rady před dvěma týdny, kdy primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nechala odebrat Stropnickému tvorbu pražských stavebních předpisů. Stropnický se k pondělnímu jednání nevyjádřil.

"Klub přijal dnes jednomyslně usnesení, že Trojkoalice odmítá ultimátum ze strany koaličních partnerů a trvá na věcné argumentaci a plnění programových priorit, což je především schválení nulové tolerance hazardu, změny financování městských částí a řešení sporných otázek územního rozvoje. My máme koaliční smlouvu a trváme na jejím plnění," řekl Štěpánek.

Pokud jde o možnost rozpadu koalice na pražském magistrátu, Štěpánek řekl, že "to je otázka pro ty, kdo přišli s personální změnou", tedy pro zástupce ANO a ČSSD.

Podle členů klubu je Trojkoalice jednotná. "Máme společný projekt a nemáme důvod, proč bychom z něho ustupovali," uvedl radní a předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf.

Spor v koalici rozpoutalo to, že primátorka Krnáčová před dvěma týdny předložila vlastní návrh pražských stavebních předpisů a zároveň nechala odebrat Stropnickému kompetence týkající se jejich přípravy. Minulý týden ve čtvrtek pak ANO a ČSSD po jednání koalice přišly s požadavkem, aby Stropnický ve vedení města skončil.

Kvůli sporům na magistrátu se v pondělí sešlo i vedení pražské KDU-ČSL. To se usneslo, že neopustí Trojkoalici a že magistrátní koalice s ANO a ČSSD je nejlepší možná varianta vzhledem k rozdělení křesel v zastupitelstvu. Rovněž uvedli, že o případném odvolání Stropnického mohou rozhodnout jen zelení. Ti budou o stavu koalice jednat ještě v pondělí večer.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Čtyřčlenný zastupitelský klub pirátů, který dosud odmítal křesla v radě hlavního města, v pondělí uvedl, že by chtěl jednat o případné koaliční spolupráci na pražském magistrátu. Konečný souhlas s vyjednáváním musí dát vedení strany. Piráti odmítali od voleb podporu radě, v které budou členové ODS nebo ČSSD.

Spolupráci s piráty prozatím vyloučil radní Jan Wolf (KDU-ČSL), přednost má koalice s ANO a ČSSD. "Koalice s ANO a ČSSD je ta nejlepší možná varianta vládnutí v Praze, opozice je rozbitá a žádná jiná varianta by nepřinesla něco lepšího," řekl.

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Související