Pražská primátorka Adriana Krnáčová nezískala podporu své strany ANO, nedůvěru jí vyslovilo předsednictvo pražské organizace. O jejím přiblížení se odvolání z funkce primátorky informoval zpravodajský server Echo24. Server spekuluje, že by ji mohla nahradit její náměstkyně Eva Kislingerová.

Podle informací serveru Echo24 se o odvolání Krnáčové rozhodlo na zasedání pražské organizace strany. To měl řídit místopředseda pražského ANO Matěj Fichtner. Proti současné primátorce hlasovalo 15 členů ze 17, dva se zdrželi. Potvrdilo se tak, že postavení Krnáčové je slabé i v její vlastní straně.

Server ParlamentníListy.cz píše jen o dvanácti hlasech proti, ovšem se stejným výsledkem pro Krnáčovou. "Měli jsme dnes krajské předsednictvo. Jednali jsme o průběhu klubu z minulého týdne. Musím říci, že krajské předsednictvo se shodlo s názorem klubu, že bohužel paní primátorka nadále důvěru klubu nemá," uvedl radní za ANO Michal Hašek. Předsednictvo podle něj dalo mandát vyjednávacímu týmu, aby jednal dále o osudu koalice.

Za odvoláním Krnáčové zřejmě stojí neshody s koaličními partnery. Situace se vyhrotila, když odebrala přípravu pražských stavebních předpisů svému náměstkovi Matěji Stropnickému (SZ). V ten samý moment představila vlastní verzi předpisů pro Prahu a dala ji zastupitelům ke schválení. Krnáčová argumentovala tím, že Stropnický dlouhodobě neplní své úkoly a ohrožuje rozvoj města a není loajální.

Za Stropnického se postavil klub zastupitelů pražské Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a odmítl požadavek zbylých koaličních členů ČSSD a ANO na jeho odvolání. Na tom, že by o odvolání Stropnického měla rozhodovat pouze Strana zelených, se v pondělí shodlo i pražské vedení KDU-ČSL.

Krnáčová ale čelí kritice i kvůli jiným problémům, spekulace o jejím možném odvolání se objevují už delší dobu.

Hnutí ANO v Praze vyhrálo volby. Společně s ČSSD a Trojkoalicí má v 65 členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Související