Obraz Koupání od Jana Preislera postrádala Národní galerie 19 let. V roce 1996 ho zloděj odnesl z výstavy v Hlinsku, pak se po něm slehla zem. Jenže letos jej policie zachytila těsně před prodejem, a tak se dílo vrátilo do státní sbírky.

Jedním z lidí, kteří se pátrání po ztraceném umění věnují, je kriminalista Petr Konopiský. Pro nalezení díla je prý klíčové, aby měl majitel jeho kvalitní fotografie, a hlavně aby ho uměl popsat do nejmenších detailů. Nestačí jen rozměry nebo výtvarná technika, důležitý je také popis toho, co na obraze původně vůbec nebylo.

"Může to být obraz, který třeba prošel výstavou nebo aukcí, má na zadní straně přilepenou nějakou značku. Nebo je třeba nějak specificky poškozený a majitel to může doložit," říká Konopiský.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.