Strana Úsvit - Národní koalice chce zpřísnit podmínky zacházení s těmi běženci, kteří odmítnou úřadům po zadržení sdělit své jméno a další bližší údaje. Lhůta pro jejich zadržení by se měla prodloužit na neurčito. Příslušnou novelu zákona o pobytů cizinců chce předložit Sněmovně. Představitelé strany o tom informovali na úterní tiskové konferenci.

Podle současného zákona nesmí doba zajištění cizinců překročit 180 dnů. Tuto lhůtu může policie v některých případech prodloužit, nesmí ale překročit v souhrnu 545 dnů.

Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský poukázal na to, že po uplynutí zákonem stanovené lhůty jsou běženci propuštěni. "To se děje i v případech, kdy nelegální imigranti naprosto nespolupracují, kdy odmítají sdělit své jméno, odkud k nám přišli nebo jaká je země jejich původu," řekl.

Zdůraznil, že jde o ty potenciálně nejnebezpečnější imigranty, protože nespolupracují a úřady o nich téměř nic neví. "Takové běžence pak české úřady nemají kam vrátit a po uplynutí lhůt jsou volně propouštěni," uvedl.

"Je to i jedna ze strategií ilegálních imigrantů: nespolupracovat a čekat na uplynutí lhůt," prohlásil. Proto v novele zákona navrhuje, aby se lhůty pro nespolupracující a neprověřené imigranty prodloužily na neurčito.

Úsvit také vyzval vládu, aby přehodnotila a znovu posoudila všechny smlouvy, které se týkají azylové problematiky. Vláda by se měla také zasadit o maximální sjednocení azylových řízení ve všech státech EU.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Za první pololetí letošního roku bylo v Česku odhaleno celkem 3018 migrantů, což bylo téměř o polovinu více než loni. S přílivem běženců, zejména z oblastí zasažených boji, se v poslední době potýká celá Evropa.