Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) bude řídit bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů. Do funkce předsedkyně této instituce ji ve středu na Hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Janů nahradí Igora Němce, který po dvou funkčních obdobích už do čela úřadu kandidovat nemohl.

"Chci říct, že si nesmírně vážím vaší předchozí práce jako ústavní soudkyně a že vaše jmenování do této funkce považuji za optimální řešení," řekl Zeman.

Bude podle něho obtížné vrátit úřadu jistou společenskou prestiž. K důvodům, proč podle prezidenta klesla, zařadil dva roky starý případ stotisícové pokuty za plošné zveřejnění platů zaměstnanců pražského vrchního státního zastupitelství a případ z Písku, když prý úřad zakázal zveřejnit neplatiče za psy a pak i seznam lidí, kteří poplatky hradí.

Ivana Janů, nová předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajůJanů slíbila Zemanovi, že se bude snažit jeho důvěru naplnit. "Myslím si, že jde o úřad nenápadný, nicméně je klíčový pro demokracii," řekla. V činnosti úřadu se podle ní střetávají právo na soukromí a na druhé straně vyhledávání informací a přístup k nim, což je podle ní druhým základním právem, bez něhož demokracie chřadne.

Jako ústavní soudkyně získala Janů pověst právničky, která se opakovaně výrazně bila za práva lidí. Nejednou měla při verdiktech Ústavního soudu jiný názor než kolegové.

A také se nebála hlasitě kritizovat amnestii bývalého prezidenta Václava Klause. To když žádala, aby v brněnském justičním paláci spolu s dalšími ústavními soudci řešili, zda se Klaus nedopustil velezrady. Janů zároveň řekla, že amnestie nebyla spravedlivá, a poškozeným doporučila, aby se obrátili na soud ve Štrasburku.

Janů zvolili do funkce senátoři na červencové schůzi. Dali jí přednost před inspektorem úřadu Josefem Vaculou. Nominaci devětašedesátileté Janů, která byla před nástupem k Ústavnímu soudu lidoveckou poslankyní a podílela se na tvorbě ústavy, doporučily senátorské kluby KDU-ČSL, ANO a Starostové.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Janů ve svém kandidátském projevu v Senátu mimo jiné uvedla, že ÚOOÚ vznikl jako silná nezávislá instituce na ochranu práva na soukromí a že pokládá za potřebné jeho nezávislost udržet. Úřad by měl podle ní zlepšit srozumitelnost výkladu zákona o ochraně osobních údajů a respektovat v praxi rozhodnutí Nejvyššího správního a Ústavního soudu.

ÚOOÚ vznikl před 15 lety, má za úkol především bránit zneužívání osobních dat. Může kvůli tomu kontrolovat veřejné instituce i soukromé firmy, které s těmito údaji pracují. Kontroly mají na starosti jeho inspektoři. Mohou také vést správní řízení o uložení sankce a řízení o přestupcích. Za porušení zákona může úřad uložit až desetimilionovou pokutu a nařídit zničení shromážděných údajů.

Související