Vláda ve středu schválila cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do Íránu i návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Číně.

Cesty nezískaly jednomyslnou podporu kabinetu, někteří ministři poukazovali na porušování lidských práv v Číně i Íránu.

V posledních dnech vzbudila pozornost především Zemanova návštěva Číny, kde chce v prvních zářijových dnech oslavit výročí konce druhé světové války v Asii. Do země pojede jako jediný západoevropský státník, zúčastní se také vojenské přehlídky na náměstí Nebeského klidu.

To se stalo symbolem porušování lidských práv, když na něm byly v roce 1989 zmasakrovány stovky demonstrujících studentů.

Proti cestě na středečním jednání vlády hlasoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), hlasování se podle něj zdrželo několik dalších ministrů napříč politickým spektrem. "Čína je zemí, kterou, co se týče lidských práv, nelze brát jako příkladný režim," řekl Herman.

Připomněl pronásledování lidí z hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) a některých křesťanských kruhů. Podle Hermana na vládě nezazněla vysloveně kritika Zemanovy cesty do Číny. "Spíše upozornění na to, že je třeba zohlednit lidskoprávní téma při rozhovorech s představiteli Číny," podotkl.

Debata se podle Hermana vedla i o cestě Zaorálka do Íránu, kam ministr pojede od 4. do 7. září. Setká se během ní se svým protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem i s prezidentem Hasanem Rúháním.

Do Íránu v posledních týdnech míří mnoho evropských státníků poté, co světové mocnosti uzavřely v polovině července s Íránem dohodu, která blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních hospodářských sankcí.

I v případě Íránu je podle Hermana nutné zohlednit otázku lidských práv. "Jistě vnímáme pozitivně, jestli přicházejí zprávy z Íránu o jakési liberalizaci země, ale je také třeba vědět, že situace tam není jednoduchá," poznamenal Herman, který se v minulosti stýkal s představiteli íránské opozice.

Zemi podle něj vládnou náboženští radikálové. Při hlasování na vládě se kromě něj zdrželi také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), řekl Herman. Bělobrádek podle něj upozornil na nadstandardní vztahy, které má Česko s Izraelem, a naopak na velmi radikální postoj Íránu k Izraeli.

Cílem Zaorálkovy cesty je podle ministerstva zahraničních věcí přispět "k dalšímu rozvoji bilaterálních vztahů s Íránem v politické a zejména ekonomické oblasti, a využít tak jejich oživení po letech stagnace". Zaorálka proto doprovodí do Teheránu a Isfahánu početná podnikatelská delegace.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kromě Rúháního a Zarífa se se Zaorálkem sejdou také ministr průmyslu a dolů Mohammad Rezá Nematzadéh, ministr financí Alí Tadžebníjá nebo předseda parlamentu Alím Larídžání.

Kromě obchodních záležitostí by měl Zaorálek v Íránu jednat také o aktuální mezinárodní situaci včetně boje proti extremismu a terorismu.

Hospodářská komora již dříve uvedla, že plánuje v Íránu uspořádat několik setkání s místními podnikateli. Z Česka by do Íránu měli odletět zástupci českých firem z oborů hutnictví, energetiky, farmacie, logistiky, dopravní infrastruktury nebo bankovnictví.

Související