Původně měla být povinná maturita z matematiky už za čtyři roky, nyní se odkládá až na jaro roku 2021. Podle ministryně Kateřiny Valachové je potřeba dostatek času na zavedení novely školského zákona.

"Na jaře 2017 budou poprvé povinné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou. Když k tomu přičteme čtyři roky, dostaneme se právě k jaru 2021," popisuje Valachová v rozhovoru pro HN.

HN: O prázdninách jste jednala s odborníky a tripartitou o změnách v maturitách. Na čem jste se shodli?

V polovině září předložíme vládě přepracovanou novelu školského zákona. Snažili jsme se odstranit rozpory mezi odbornou veřejností a jednotlivými koaličními stranami kvůli změnám, které novela přináší. Povinná maturita z matematiky zůstává, nikoli však od roku 2019, ale až od jara 2021.

HN: Má to nějaký důvod?

Souvisí to s délkou legislativního procesu a se zavedením povinné přijímací zkoušky na střední školy. Byli bychom rádi, kdyby byla novela školského zákona definitivně schválená v červnu, aby zbyly minimálně dva měsíce k její účinnosti. Na jaře 2017 budou poprvé povinné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou. Když k tomu přičteme čtyři roky, dostaneme se právě k jaru 2021. Tak je to podle mě přijatelné pro všechny a je to fér i směrem k dětem.

HN: Proč jste se vůbec rozhodla povinnou maturitu z matematiky zachovat?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.