Případ muže podezřelého z toho, že loni na podzim poslal dopis s jedem místopředsedovi české vlády Andreji Babišovi (ANO), míří k soudu. Ve slovinském Koperu začne soudní řízení 16. září. Čtyřiadvacetiletému Italovi slovinského původu Ivanu Černičovi, který za odeslání dopisu dostal zaplaceno od zatím neznámých lidí, hrozí až 15 let vězení. Napsala to v pátek Mladá fronta Dnes.

Černić je podle deníku obžalován za terorismus, výrobu a distribuci drog a falšování listin, protože se na poště prokazoval padělanými doklady. Slovinská policie Černiče odhalila a zatkla loni těsně před Vánocemi. Česká policie poté uvedla, že kvůli zveřejnění informace o zatčení se už nepodaří vypátrat objednavatele.

Dopis, který obsahoval jed a byl určený pro Babiše, přišel na české ministerstvo financí loni v listopadu. Ministr financí tehdy uvedl, že zásilka byla odeslána ze Slovinska. Řekl také, že může jít o pokus o pomstu někoho z obchodních kruhů, s nímž měl v minulosti problémy.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Černić žil v italském pohraničním městě Gorizia, na poštu vyjížděl na druhou stranu hranice do slovinské Nové Gorice. Tam ho policie zadržela při pokusu poslat další zásilku, píše deník. Přístup k jedovatým látkám měl Černič díky svému studiu veteriny. Černić podle deníku sympatizoval s bosensko-srbskými nacionalisty a mezi jeho výstřední koníčky patřily horské pochody v německé vojenské uniformě.

Podobný dopis s jedem jako Babišovi přišel v listopadu i na české ministerstvo vnitra. Odeslán byl ze Švédska. Podezřelé zásilky dorazily před polovinou prosince také na Pražský hrad, na ministerstvo spravedlnosti a opět ministerstvo vnitra, jed však neobsahovaly.

Související