Vídáme ho a čteme o něm pravidelně už přes 20 let, jeho bonmoty známe nazpaměť, vedle Václava Havla a Václava Klause je nejvýraznějším politikem polistopadové éry Česka. První přímo zvolený prezident Miloš Zeman se právě v těchto dnech dostal do poloviny svého funkčního období. A to je výborná příležitost prověřit si, jestli ho známe doopravdy dobře.

Takže - myslíte, že Zemana od Havla s Klausem rozeznáte? Vyzkoušejte se. Kdo podle vás pronesl následující výroky:

“Komunismus je součástí naší identity.”
“Po podpisu Mnichovské dohody jsme se měli bránit. Prezident Beneš tehdy v podstatě řekl: nebudeme bojovat. Tím udělal tu osudovou chybu, od které se všechny ostatní odvíjejí.”
“Mě zneklidňuje, že se hází všichni Romové do jednoho pytle.”
“Pokud by Rusko expandovalo i na území východní Ukrajiny, měla by EU přijmout sankce a vojska NATO by mohla vstoupit na Ukrajinu.”
“Listopadovou revoluci nevyvolal zásah SNB na Národní třídě, ale nepravdivá zpráva o smrti studenta Martina Šmída.”
"Nechápu, proč by do krajských zastupitelstev měli být voleni pouze a jen lidé kandidovaní politickou stranou.”
”Myslím si, že v Sýrii je na jedné straně sekulární diktátor a na druhé straně náboženští fanatici vedení al-Káidou, a z tohoto důvodu nevidím vojenský zásah v Sýrii jako přiměřený, protože to není žádná válka mezi dobrem a zlem, ale válka mezi dvěma zly.”
“My jsme je v srpnu 68, předtím i potom ty hrdiny potřebovali, my jsme si je idealizovali a nakonec - a já vím, že jsou to velmi tvrdá slova - se z hrdinů stali zbabělci."
“Bylo by dobré, kdyby i v zásadních a jistě oprávněných politických střetech ubylo vulgarit, zkratovitých reakcí a nedůstojných schválností.”
“Škoda Superb je moc hezké, esteticky je nesmírně uspokojivé a já věřím, že bude i jezdit.”
“Levice bude z populistických důvodů nafukovat nejrůznější sociální dávky a tím bude zbytečně zvyšovat státní dluh.”
“Naštěstí se opět prosadila moudrost našich voličů, kteří se ukázali být v lecjakém ohledu moudřejší než naši politici.”
“Senát dokázal, že má smysl.”
“Byl bych rád, aby každý z těch, kdo říkají, že druhý pokus by měla dostat druhá strana v pořadí, jedním dechem řekl: třetí pokus by měla dostat třetí strana, což je KSČM.”
“Právo hlavy státu zastavit trestní stíhání využívám málo. Dokonce se mi stává, že mě státní zástupce nebo soudce přímo žádají v dopise, abych tohoto práva využil.”
 
ZKONTROLOVAT

Pozn.: Správné odpovědi se po zkontrolování podbarví zeleně.


Související