V žádném případě nehrozí, že by některé z dětí, které jsou v zadlužených Klokáncích, skončilo na ulici. Pro všechny je místo v jiných zařízeních. Na tiskové konferenci to v pátek řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Znovu také obhajovala nedávné rozhodnutí vlády nedat mimořádnou dotaci 20 milionů korun Fondu ohrožených dětí (FOD), který Klokánky spravuje.

Marksová uvedla, že i když je FOD největší institucí pro děti v nouzi, zároveň existuje dalších 34 organizací, které nabízí podobné služby. Všechny ostatní přitom podle ministryně dokážou s penězi vycházet.

"Žádná z těchto organizací se nechovala a nechová tak jako Fond ohrožených dětí, který poskytoval služby a otevíral nová zařízení bez ohledu na to, jaké finanční prostředky měl k dispozici," konstatovala.

Přidělení mimořádné dotace by proto podle ní znamenalo velmi exkluzivní a netransparentní podporu jediné organizaci. Poznamenala také, že FOD, který měl donedávna dluhy ve výši kolem 120 milionů korun, skrze Klokánky dostává na děti dotaci 22 800 korun měsíčně, tedy stejně jako ostatní organizace. Letos tak za první půlrok dostal 55 milionů korun.

Marksová se v pátek ohradila proti některým informacím médií z uplynulého týdne, které označila za zavádějící až lživé. Dětem z Klokánků ve finančních potížích podle ní ztráta střechy nad hlavou nehrozí.

"My mapujeme s kraji neustále počty dětí v těchto zařízeních, mapujeme volné kapacity a každý jednotlivý kraj ví, kolik dětí má v tom kterém Klokánku a jakou volnou kapacitu," podotkla.

"Pro všechny ty děti v Klokáncích, kterých je teď zrovna 302, místo máme," dodala.

Na počátku roku fungovalo 28 Klokánků a na konci roku jich podle plánů fondu zůstane 20. Děti by se měly většinou přesunout do jiných Klokánků i s tetami, které se o ně starají. Z pěti azylových domů zůstanou tři, dva převezme jiný provozovatel. Z 23 poboček bude v provozu sedm či osm.

Související