Učitelům od letošního listopadu vzrostou platy o tři procenta, řekla novinářům ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Jedná také s ministerstvem práce o změně tarifních tabulek. S tříprocentním růstem platů ve veřejném sektoru již dříve vyslovily nesouhlas odbory, chtěly navýšení o pět procent.

Tabulka tarifních platů učitelů i nepedagogických pracovníků by měla být změněna od 1. listopadu. "V případě učitelů to bude znamenat nejenom navýšení v každém tarifním stupni, ale také změny tarifní tabulky u těch učitelů, kteří mají letitou praxi a u nichž v tuto chvíli neshledávám jejich tarifní platy dostatečnými," řekla ministryně.

Valachová rovněž připomněla, že zatímco letos na konci roku bude možné říct, že platy učitelů a nepedagogických pracovníků stouply reálně o tři procenta, loni navýšili učitelé platové ohodnocení jen o 1,8 procenta.

"Byl to nejhorší výsledek ze všech státních zaměstnanců, a já to pokládám za obrovskou ostudu," řekla.

Směrem k učitelům míří také podpora asistentů pedagoga, kteří pomáhají handicapovaným dětem ve třídách. Stoupnou jim finanční prostředky a počet úvazků pro tento školní rok v případě církevních a soukromých škol o 80 úvazků u dětí se zdravotním postižením a u dětí se sociálním znevýhodněním o 100 úvazků. Finance na to ministerstvo podle ministryně má.

Na zářijovém jednání Poslanecké sněmovny chce ministryně prosadit, aby skončila praxe, kdy v průměru 3000 učitelů a učitelek je v červnu propuštěno a na prázdniny se musejí nahlásit úřadům práce.

Vláda od 1. září 2016 zkrátila úvazky ředitelů mateřských škol a ředitelů takzvaných malotřídních základních škol, budou tedy učit méně hodin.

"Jednání nemám za skončené a budu se snažit, aby toto opatření bylo od roku 2017 rozšířeno i na ředitele ostatních základních škol," podotkla Valachová.

Do školních lavic by v úterý mělo poprvé usednout asi 118 000 prvňáčků. Celkem budou mít základní školy téměř 883 000 žáků, na střední školy by mělo nastoupit 101 800 žáků.

Tento začátek školního roku je pro Valachovou první ve funkci. Ministryní je od půlky června, ve funkci vystřídala Marcela Chládka (ČSSD), který byl odvolán kvůli údajné šikaně zaměstnanců ministerstva.

Půl miliardy na sportování dětí

Ministerstvo školství dá v tomto školním roce půl miliardy korun na sportování dětí a mládeže. Peníze půjdou do tělovýchovných jednot.

Vedle toho se také 170 škol zapojí do nového projektu sportování dětí ve školních družinách. Dotační programy zveřejní ministerstvo do konce září.

V družinách se děti seznámí zejména s kolektivními sporty, například fotbalem, volejbalem nebo házenou.

"V tomto případě jsou vyjednány také finanční prostředky pro učitele tělocviku, kteří se ve svém volném čase věnují dětem, a to často bez náležitého finančního ohodnocení," řekla ministryně. Zapojení učitelé dostanou 250 korun za hodinu.

Ministerstvo se vyšší částkou chystá podpořit i mládežnické organizace, jako je skaut, turistické oddíly nebo domovy mládeže.

Související