Protikorupční policie prověřuje, zda stát nepřišel o miliony korun, když ministerstvo spravedlnosti odpustilo IT firmě Corpus Solutions sankce za kolabující elektronický obchodní rejstřík. Dohodu uzavřel ještě coby náměstek nynější ministr Robert Pelikán.

Podle trestního oznámení jeho úřad odpustil stamilionovou pokutu. Pelikána se brání s tím, že je celá věc absurdní. Zakázka stála asi 30 milionů a penále činilo dva miliony, uvedlo Právo.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Elektronický obchodní rejstřík firma Corpus Solutions spustila loni v září. Nejdříve nefungoval správně, poté úplně zkolaboval. Obnoven byl až v letos v lednu. Jako tehdejší náměstek ministryně Heleny Válkové (ANO) měl Pelikán s firmou dojednat dorovnání škod.

Podle České televize podal anonymní oznamovatel trestní oznámení na neznámého pachatele. Penále totiž mohlo být vyšší. Stát podle něj mohl přijít až o částku přesahující 300 milionů korun.

"Celý ten příběh je absurdní. Někdo policistům tvrdí, že jsme odpustili penále ve výši stovek milionů korun. Vždyť celkově ta zakázka stála asi třicet milionů. Je to úplně výplod chorého mozku, takže se vůbec ničeho nebojím," hájí se ministr.

Související