Lidovec Daniel Kalenda, jenž psal o mrtvých uprchlících jako o "lůze" a "špíně", se omluvil, rezignoval a strana bude jednat o jeho vyloučení, uvedl na Twitteru předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Rezignaci poté potvrdil i sám Kalenda. Jeho vyloučení by měla tento týden řešit liberecká stranická organizace.

Kalenda psal na Facebooku o 71 uprchlících, kteří byli minulý týden nalezeni mrtví v Rakousku v nákladním automobilu. "Já netruchlím, není mi jich líto... Vůbec! Je to lůza, špína a živel, sem nepatří," napsal podle MF Dnes Kalenda, který prý byl dříve předsedou městské organizace KDU-ČSL v Liberci.

Nyní byl členem okresního výboru a členem celostátní rozhodčí komise strany. "Rezignoval jsem na obě funkce k včerejšímu datu a nebudu se k tomu dále vyjadřovat," uvedl Kalenda. V neděli se podle listu za své výroky omlouval, vysvětloval je alkoholem a svůj text smazal.

"Omluvil se, rezignoval, zítra řešíme vyloučení," napsal na Twitteru Bělobrádek.

Podle předsedy městské organizace v Liberci Kamila Jana Svobody by se měl ještě dnes mimořádně sejít městský výbor, v úterý okresní. O vyloučení by měl rozhodovat krajský výbor, jenž se sejde ve čtvrtek. "Může se (Kalenda) pak ještě odvolat k rozhodčí komisi, jejímž byl členem," řekl Svoboda. Za nejlepší řešení by ale považoval, kdyby Kalenda vystoupil sám. "Měl by uznat, že nás poškodil a jeho vyjádření bylo za hranou," dodal.

Související