Větší transparentnost při rozdělování stovek milionů ze státního rozpočtu by měla přinést novela zákona o podpoře sportu, která v pondělí prošla vládou. Klíčovým opatřením k tomu má být nově vytvořený elektronický rejstřík, kde by byly informace nejen o klubech, ale i údaje o sportovcích a trenérech.

"Co nejpřesnější data jsou nezbytným podkladem pro nastavování jednotlivých opatření," vysvětluje ministerstvo v důvodové zprávě potřebu nového registru. Zápis do něj bude podmínkou pro to, aby kluby mohly o dotace žádat. Kromě toho bude mít stát přehled o tom, jak se který sport rozvíjí a podle toho i řídit rozdělování peněz.

"Znamená to jasný signál, že vláda chce do budoucna podporovat sportování mládeže a že to myslí vážně," přivítala schválení materiálu ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Vláda materiálu dala zelenou i přesto, že v připomínkovém řízení měl velké výhrady ministr financí Andrej Babiš (ANO), který s podobou textu nesouhlasil.

Výsledek kvitoval i poslanec za Babišovo hnutí Jiří Holeček, který je v druhé nejsilnější koaliční straně garantem právě pro oblast sportu. Novelu považuje za přijatelný kompromis, byť sám by si dokázal představit, že v rejstříku se objeví i další informace - například majetek, kterým kluby disponují.

Sám totiž byl hlasitým kritikem předchozího ministra Marcela Chládka, za nějž měly miliony směřovat například na nové oplocení tenisového klubu v Prostějově nebo na opravu hotelových pokojů v nymburském sportovním centru.

Novinkou by měla být i takzvaná Národní rada pro sport, kterou sice jako svůj poradní orgán zřídil už Chládek, nově by ovšem měla mít oporu i v zákoně. Měla by sdružovat jak největší sportovní svazy, tak i zástupce samospráv a odborníky, které si jmenuje ministr. "Lze očekávat, že bude lépe reprezentovat někdy protichůdné zájmy jednotlivých aktérů v rámci sportovního hnutí," zdůvodnil resort.

Přestože podle něj nejde o zásadní problém, Holeček by raději viděl, kdyby rada vznikla na vládní a nikoli na ministerské úrovni, aby se co nejvíce odstínil vliv nejsilnějších hráčů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Spolu s novelou zákona o sportu kabinet odsouhlasil plán podpory rozvoje sportu pro další dva roky. Ke stávajícím sedmi neinvestičním programům by se měly přidat další čtyři zaměřené na sport ve školách a klubech, v nichž většinu členů tvoří děti a mládež.

Postupně by do nich měla téct téměř polovina ze všech peněz. "Půl miliarda, která se podařila s ministrem financí vyjednat, bude skutečně směřovat ke sportování mládeže," slíbila Valachová, podle níž 3,5 miliardy mají být do dalších let povinné minimum. Ministryně by ovšem ráda Babiše přesvědčila, aby v připravovaném státním rozpočtu přidal na sport alespoň další miliardu.

Zároveň v pondělí upozornila, že nová opatření by měla být pouhým začátkem. Do konce volebního období totiž hodlá připravit zcela nový zákon o sportu a dlouhodobou koncepci rozvoje sportu až do roku 2025.

Související