Celkem 214 migrantů zadržela kolem úterní půlnoci policie na břeclavském nádraží ve vlacích z Rakouska a Maďarska. Řekla to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Většinou se jednalo o Syřany.

Dočasně budou v tělocvičnách v Břeclavi a Hodoníně, pak se přesunou do záchytných míst. Zadržených je více než za celý minulý týden dohromady. Migrantů přecházejících přes jižní Moravu přibývá. Ministr vnitra Milan Chovanec ale předpokládá, že migrační vlna bude teprve kulminovat. 

"Vlna se zastavila na Slovensku, ale Slovensko to dlouhodobě neudrží," konstatoval. "Ti lidé porušují zákon. Musíme je v současné době internovat na českém území, ale procedury velice zrychlíme," dodal na adresu zadržených migrantů.

"Jsme na to zatím připraveni. Pokud by se to zhoršilo na neúnosnou mez, museli bychom požádat o zapojení armády a vězeňské služby, ale zatím to zvládáme," dodal. 

Česká cizinecká policie uprchlíky z Blízkého východu či Afriky bez potřebných dokladů zadržuje, zatímco maďarská, slovenská či rakouská policie je nechává projet do Německa, kam většina z nich směřuje. 

"Nyní zajišťujeme tlumočníky a provádíme policejní úkony. Zatím nelze říct, kolik lidí mělo potřebné doklady. Drtivá většina je ale neměla. Nikdo ze zadržených navíc neměl povolení ke vstupu na naše území. To je důvod, proč jsme je zadrželi. Postupujeme v souladu se zákonem bez ohledu na to, jak postupují jiné země," vysvětlila ráno Rendlová. 

Mezi uprchlíky byli převážně muži. "Těch bylo celkem 115, žen bylo 38 a dětí 61," uvedla Rendlová.

Podle ní byla většina ze Sýrie. "Celkem 196 lidí bylo Syřanů, sedm Pákistánců, pět bylo z Afghánistánu, čtyři z Bangladéše a dva z Iráku," vyjmenovala mluvčí.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Policie čekala na příjezd vlaků na česko-slovenské hranici. Na břeclavském nádraží měla přistavené autobusy a hlídkovaly zde desítky policistů. První migranty přivezl před půlnocí vlak z Vídně. Podle Rendlové v něm bylo 38 uprchlíků. Zaplnili jeden autobus.

Celkem 176 běženců pak přijelo krátce po půlnoci vlakem z Maďarska, který směřoval přes ČR do Německa. Jeden z policistů řekl, že se ukazuje, že to jsou dva hlavní vlakové spoje, kterými migranti přijíždí. Jejich počet se ale zvyšuje.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) v úterý v Břeclavi řekl, že je překvapen strukturou migrantů a hlavně počtem rodin s malými dětmi. "Velmi pravděpodobně v úterý v noci padne smutný rekord," uvedl Hašek.

Podle něj je jižní Morava vstupní bránou do ČR. "Vláda, ministerstvo vnitra, policie a kraje se nyní připravují na to, co by nastalo, pokud by ta vlna byla dlouhodobě zvýšená," uvedl Hašek.

Policie na nádraží jednotlivce číslovala a řadila je do skupinek tak, aby byli rodinní příslušníci spolu. Policisté se snažili mluvit anglicky, lidé ale často nerozuměli. V některých případech byly zadrženy několikačlenné rodiny s malými dětmi. Zadržení byli klidní, policie je pak přepravila do vlastních tělocvičen v Břeclavi a Hodoníně.

K dispozici má ještě kapacity v Brně a Znojmě.

Tam budou lidé krátkodobě a odtud se přesunou do záchytných míst v Zastávce u Brna, Vyšních Lhotách nebo Bělé-Jezové.

"Nyní zajišťujeme tlumočníky a provádíme policejní úkony. Zatím nelze říct, kolik lidí mělo potřebné papíry. Někteří je měli, někteří ne," dodala Rendlová.

Projely čtyři vlaky, polovina migrantů si vystoupila

Stovky migrantů směly v pondělí v Budapešti nastoupit do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Přinejmenším dvě z těchto souprav ale uvízly na hranici, neboť Rakušané se dožadovali vystoupení osob bez potřebných dokladů.

Podle očitého svědka citovaného agenturou Reuters ale odpoledne nakonec rakousko-maďarskou hranici překročily čtyři vlaky na cestě z Budapešti do Vídně, jeden v podvečer dorazil do bavorského města Rosenheim. Bylo v něm údajně 400 uprchlíků, asi 190 jich policie z vlaku vyvedla k následné registraci.

Zbylým dvěma stovkám umožnila cestovat dál do Mnichova.

Stovky uprchlíků vystoupily z vlaků i ve Vídni. Policie na Slovensku, přes které také jezdí vlakové spoje z Maďarska do Německa, zase nasadila hlídky do vlaků.

Uprchlíci poukazují na to, že mají platné jízdenky a policie je v Budapešti nechala nastoupit. Podle mluvčího maďarské vlády Andráse Giróa-Szásza nejasná právní situace nastala, když Německo v posledních dnech projevilo tolerantnější přístup k migrantům ze Sýrie. Nový postoj Berlína prý vyvolal v migrantech naději a domáhají se volné cesty do Německa.