Vedení lidovců v úterý vyloučilo ze strany Daniela Kalendu, který se na internetu hanlivě vyjádřil o uprchlících. Výsledek jednání celostátního výboru KDU-ČSL potvrdila mluvčí strany Petra Hrušová.

Kalenda napsal na svůj profil na Facebooku, že uprchlíci jsou "lůza" a "špína". Později se omluvil, prý byl pod vlivem alkoholu.

"Názory pana Kalendy nejsou slučitelné se stanovami strany," sdělil k výsledku jednání předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

"Cítím se jako mistr Jan Hus. Poněkud nešťastně jsem vyjádřil názor většiny občanů republiky. Smrt těch lidí jsme nijak neschvaloval. Pouze jsem nevyjádřil nad neštěstím lítost," napsal po jednání celostátního výboru KDU-ČSL Kalenda v SMS zprávě.

Pro vyloučení Kalendy podle mluvčí Hrušové hlasovalo 18 z 19 členů výboru, jeden se hlasování zdržel. Kalenda se jednání nezúčastnil.

Proti svému vyloučení se nyní může bránit u dalších stranických orgánů.

"Vnímám to jako jediné možné rozuzlení případu. Bylo to nestandardní řešení nestandardní situace. To jeho vyjádření bylo naprosto neslýchané," řekl předseda Městského výboru KDU-ČSL v Liberci Kamil Jan Svoboda.

Vyloučení Kalendy se očekávalo. Jeho rasistický příspěvek odsoudil předseda strany Pavel Bělobrádek i další představitelé lidovců. Kalenda byl členem okresního výboru strany v Liberci a členem celostátní rozhodčí komise strany.

Související