Pražská rada ve středu na návrh ČSSD odebrala náměstkovi primátorky Matěji Stropnickému (Trojkoalice/SZ) další kompetence. Tentokrát jde o Institut plánování a rozvoje (IPR), který zodpovídá za plánování výstavby ve městě, mimo jiné připravuje metropolitní plán. Informace ČTK potvrdil náměstek Petr Dolínek, který podle zdrojů z jednání hlasování inicioval.

Stropnický označil krok koaličních partnerů za účelový. Prý jde o tlak developerů. Pražští zelení podle předsedy Ondřeje Mirovského považují situaci v pražské koalici za "extrémně vážnou". Je to plivnutí do tváře, řekl Mirovský.

Koaliční krize se tak podle všeho dostala do další fáze. Dolínek ve středu ale tlumil vášně. "Je to technická záležitost, nikoli záležitost politická. Je to věc rady, nikoli médií," uvedl. Na další otázky odpovídat nechtěl.

Nedávno radní na návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zbavili Stropnického přípravy pražských stavebních předpisů. Gesci stejně jako ve středu i tehdy převzala primátorka. ANO a ČSSD navíc požádaly Trojkoalici o výměnu Stropnického. Trojkoalice se dosud za Stropnického vždy postavila.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

O dalším osudu magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL) budou špičky koalice jednat ve čtvrtek. Ve středu večer se sešli zastupitelé ANO. Předseda jeho zastupitelského klubu Michal Hašek prohlásil setrvání Matěje Stropnického v radě za neudržitelné. O tom, zda by byli zastupitelé za ANO ochotni hlasovat pro odvolání Stropnického, se bude dále jednat.

ČSSD už v pondělí odhlasovala, že je ochotna zdvihnout ruce pro návrh na odvolání Stropnického. S takovým návrhem ale zatím nikdo nepřišel. Spekuluje se, že by jej mohla přednést opoziční TOP 09. Ta to ale ústy předsedy klubu Jiřího Nouzy odmítla. Jednání zastupitelstva, kde by se mohlo případně o personálních změnách v radě hlasovat, se uskuteční příští týden.

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Související